Poradnik Przedsiębiorcy

Faktura za ubezpieczenie przedmiotu leasingu - jak rozliczyć?

Otrzymałem fakturę za ubezpieczenie przedmiotu leasingu, na której widnieje informacja "kwota nie zawiera podatku VAT - odwrotne obciążenie". Chciałbym uzyskać informację, jak rozliczyć taką fakturę?

Konrad, Katowice

Jeśli usługa ubezpieczenia została zakupiona od kontrahenta zagranicznego (z UE), tego rodzaju transakcję należałoby potraktować jako import usług z art. 28b. W Polsce tego typu transakcja jest co do zasady zwolniona z opodatkowania, więc rozliczając zakup, należy zastosować zwolnienie z VAT.

Proszę mieć jednak na względzie, że w tej sytuacji ubezpieczenie zostanie wykazane jedynie w rejestrze sprzedaży VAT, ale nie zostanie naliczony podatek należny, bo ubezpieczenie jest zwolnione z podatku VAT.

Tym samym w deklaracji VAT za dany miesiąc lub kwartał wartość podatku należnego nie zostanie wykazana. Warto byłoby w tej sytuacji wysłać deklarację za dany okres rozliczeniowy wraz z pismem wyjaśniającym, że dokonano importu usług ubezpieczeniowych zwolnionych z VAT, w związku z czym przy imporcie usług nie naliczono podatku należnego.