0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Import usług spoza Unii Europejskiej a rozliczenie podatku VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Kupuję reklamy na Facebook i do tej pory otrzymywałem faktury wystawione przez oddział Facebook w Irlandii. Transakcja stanowiła dla mnie import usług, zgodnie z art. 28b ustawy o VAT. Tym razem jednak otrzymałem fakturę od Facebook z USA. Jak rozliczyć taki wydatek i ująć go w systemie wfirma.pl?

Konrad, Brzeg Dolny

 

Transakcja stanowi import usług spoza Unii, ale rozliczenie będzie wyglądać podobnie jak w przypadku faktury z Irlandii. Przede wszystkim należy dokonać naliczenia podatku VAT od zakupu. Opodatkowanie następuje wg stawki podatku jaka obowiązuje w Polsce dla tego typu usług. Jeśli faktura zakupu wystawiona jest w walucie obcej, to do jej przeliczenia na PLN należy zastosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wystawienie faktury. 

W przypadku transakcji w walucie obcej należy mieć na uwadze, że mogą powstać różnice kursowe, które powinny zostać uwzględnione w ewidencji podatkowej. Więcej w temacie różnic kursowych w artykule: Różnice kursowe w KPiR - jak je prawidłowo wykazać?

Przy tego typu fakturach, VAT wykazywany jest zarówno po stronie sprzedaży, jak i zakupu. Tym samym transakcja staje się neutralna podatkowo.

Jeśli przedsiębiorca nabywa usługi reklamy z facebooka powinien on pamiętać, że może mieć miejsce u niego obowiązek złożenia formularza IFT-2R, o czym więcej: Formularz IFT-2R a rozliczenie z Facebookiem.

W systemie wfima.pl fakturę od Facebooka zaksięguje Pan schematem: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT należy wybrać odpowiedni jako rodzaj wydatku - INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ , a następnie w zakładce IMPORT Z ZAGRANICY I INNE ZAAWANSOWANE zaznaczyć kratkę IMPORT USŁUG.  

import usług

W ten sposób zaksięgowana faktura trafi zarówno do Rejestru zakupu VAT i Rejestru sprzedaży VAT oraz w kwocie netto do Księgi Przychodów i Rozchodów - po przeliczeniu na PLN.

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów