Coraz śmielej polscy podatnicy radzą sobie z transakcjami zagranicznymi. Korzystają przy tym z dobrodziejstw i możliwości rynków europejskich i spoza Unii. Tym samym coraz częściej pojawiają się zakupy niestandardowe, jak np. import usług. Wówczas podatnik jest zobowiązany do właściwego zidentyfikowania obowiązku podatkowego jak i opodatkowania danej transakcji. Dowiedź się jak dokonuje się rozliczenia importu usług!!
Import usług w VAT
Import usług to nic innego jak zakup usług od kontrahenta zagranicznego znajdującego się poza Polską z tym, że transakcja ta, zgodnie z ogólną zasadą podlega opodatkowaniu u usługobiorcy (jeżeli ten jest czynnym podatnikiem VAT).
Dokonujący importu usług, polski podatnik, który może być osobą fizyczną, spółką osobową czy kapitałową przy założeniu, że:
-
usługodawcą jest podatnik z zagranicy nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,
-
usługobiorcą jest:
- w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT – osobą fizyczną prowadzącą działalność, osobą prawną niebędącą podatnikiem, spółką osobową lub kapitałową zarejestrowaną lub obowiązaną do zarejestrowania na potrzeby transakcji unijnych VAT-UE,
- w pozostałych przypadkach – podatnik jest osobą fizyczną prowadząca działalność, osobą prawną niebędącą podatnikiem, spółką osobową lub kapitałową i posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju i zarejestrowania na potrzeby transakcji unijnych VAT-UE.
By zidentyfikować import usług istotny jest nie tylko status dostawcy i odbiorcy usług, ale także właściwe określenie miejsca świadczenia na terytorium Polski.
Import usług a podstawa opodatkowania
Podstawą opodatkowania w imporcie usług zgodnie z ogólną zasadą będzie wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Należy nadmienić, iż jeżeli wartość nabytej usługi zawiera się w wartości celnej albo stanowi podstawę WNT to w tym wypadku nie ustala się podstawy opodatkowania dla importu usług.
Obowiązek opodatkowania importu usług
Obowiązek podatkowy w imporcie usług może powstać:
-
z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi,
-
w odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę,
-
z chwilą upływu każdego okresu, do którego odnoszą się płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi, jeżeli usługa jest realizowana w tzw. okresach rozliczeniowych,
-
z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu.
Import usług a miejsce świadczenia
W ramach rozpoznania miejsca świadczenia przy imporcie usług ustawodawca na te potrzeby rozpoznaje podatnika, którego rozumie, jako:
-
podmiot, który wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności i nie jest to organ władzy publicznej oraz urząd obsługujący ten organ w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji, których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych,
-
osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej,
-
podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu VAT dostawy towarów lub świadczenia usług, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.
Podstawową regułą ustalenia miejsca świadczenia dla polskiego podatnika - nabywcy, w imporcie usług na terytorium Polski jest miejsce, w którym ten podatnik:
-
posiada siedzibę działalności gospodarczej albo
-
posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej albo
-
posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu w przypadku, gdy nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Zakup programu antywirusowego z przedpłatą
W celu przedstawienia posłużymy się przykładem. Mianowicie, czynny, krajowy podatnik VAT zarejestrowany na potrzeby transakcji unijnych VAT-UE, zakupił na poczet działalności program antywirusowy od belgijskiej firmy produkującej oprogramowanie. Belgijski podmiot wystawił fakturę z dniem 01.10.2018 r. Program został wykupiony na 3 miesiące, czyli do końca 2018 r. Faktura za program została opłacona zgodnie z harmonogramem – 50% kwoty 31.10.2018 r. a druga połowa 30.11.2018 r. Belgijski podmiot nie posiada siedziby firmy ani nie prowadzi żadnej działalności na terenie Polski.
Zakupiona licencja na program zostanie zrealizowana z dniem 31.12.2018 r. a jeszcze przed zrealizowaniem licencji polski podatnik, będący nabywcą zapłacił przedpłatę 31.10.2018 r. natomiast resztę uiścił 30.11.2018 r.
Zatem w miesiącu 10/2018 r. oraz 11/2018 r. powstał obowiązek opodatkowania tych wpłat podatkiem VAT 23%. Podatek VAT polski usługobiorca wykaże w tych miesiącach w dacie faktycznej zapłaty w rejestrze VAT sprzedaży, tym samym podstawą opodatkowania będzie kwota wpłaty, do której zostanie doliczy podatek VAT należny.
Jednocześnie polski podatnik - nabywca usługi, może dokonać odliczenia podatku VAT, który wykazał w rejestrze VAT sprzedaży a dokona tego w rejestrze VAT zakupu, wykazując taką samą podstawę opodatkowania i kwotę VAT.
W tym miejscu warto dodać, iż prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu usług.
Możliwość odliczenia podatku VAT ma podatnik - nabywca realizujący import usług w przypadku, jeżeli uwzględni on kwotę podatku należnego z tytułu importu w deklaracji VAT, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy.