0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Błędny NIP na fakturze za paliwo - jak skorygować?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kierowca dostarczył mi fakturę dokumentującą zakup paliwa na której widnieje błędny NIP mojej firmy. W jaki sposób mogę zrobić korektę do tej faktury? Czy wygeneruje taki dokument w systemie wfirma.pl?

Andrzej, Gorzów Wielkopolski

 

W sytuacji, gdy otrzymał Pan fakturę z błędnym numerem NIP, może Pan wystawić notę korygującą. Zgodnie z art. 106k ustawy o VAT dokument ten wystawia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, niedotyczące kwot faktury. Zatem przy użyciu noty korygującej można poprawić tylko treści formalne faktury, takie jak: błędnie wpisany adres, błędny NIP, nazwa którejś ze stron, pomyłka w określeniu daty sprzedaży lub daty wystawienia i numeru z klasyfikacji statystycznej.

Dokument, o którym mowa w art. 106k, powinien zawierać:

  • numer kolejny i datę jego wystawienia,
  • wyrazy „nota korygująca”,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej,
  • datę wystawienia faktury korygowanej, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi (o ile była ona wspomniana i jest inna niż data wystawienia faktury),
  • wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Notę korygującą w systemie wfirma.pl wystawi Pan w pakiecie "Księgowość online" po zaksięgowaniu faktury kosztowej, schematem: WYDATKI » KSIĘGOWANIE, gdzie trzeba zaznaczyć właściwą fakturę do której nota ma być wystawiona i skorzystać z opcji WYSTAW » NOTĘ KORYGUJĄCĄ.

błędny nip

W oknie, które się pojawi należy wpisać w polu:

  • TREŚĆ DO POPRAWIENIA - treść, która błędnie znalazła się na fakturze np. błędny NIP,
  • TREŚĆ PRAWIDŁOWĄ - treść, która jest prawidłowa.

Ewentualnie można dokonać zmiany treści pól automatycznie wypełnionych przez system (dane sprzedawcy, seria czy data wystawienia).

Błędny NIP

Przy wydatku pojawi się ikona Błędny NIP informująca o wystawionej nocie korygującej, po kliknięciu na nią pojawi się okno ze szczegółami noty, w którym można skorzystać z opcji WYŚLIJ » WYŚLIJ E-MAIL. Dzięki wysyłce od razu przez system łatwiej będzie uzyskać dowód potwierdzenia otrzymania noty przez dostawcę.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów