Obowiązek przekazywania JPK_VAT organom podatkowym jest wprowadzony dla mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2018 roku. Pozostałe struktury JPK, takie jak JPK_MAG dotyczący gospodarki magazynowej, obowiązują tę grupę przedsiębiorców od 1 lipca 2018 roku. Należy je jedynie sporządzać, a w razie ewentualnej kontroli, na żądanie organów skarbowych należy udostępnić wymagane struktury w formie elektronicznej. Kogo dotyczy obowiązek generowania pliku JPK_MAG i jakie dane on zawiera? Sprawdźmy!
JPK - czym się charakteryzuje?
JPK, inaczej Jednolity Plik Kontrolny jest zestawieniem informacji na temat zdarzeń gospodarczych, jakie występują w firmie. Informacje powinny być zapisywane w odpowiednim formacie XML wymaganym przez Ministerstwo Finansów, w celu łatwego ich przetworzenia. Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT ma obowiązek generować i wysyłać drogą elektroniczną JPK_V7. Pozostałe struktury JPK m.in. JPK_FA, JPK_PKPiR czy JPK_MAG należy przechowywać na informatycznych nośnikach danych lub na dysku komputera. Tworzenie JPK dotyczy przedsiębiorców, którzy korzystają z księgowych programów komputerowych, w tym również programu Microsoft Excel. Zgromadzone dane ujęte w plikach JPK służą do weryfikacji transakcji przez organy podatkowe, które mogą wezwać podatnika do ich przedstawienia w celach kontrolnych.
Kogo obejmuje obowiązek generowania JPK_MAG?
Struktura JPK_MAG dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą gospodarkę magazynową w formie elektronicznej. JPK_MAG będzie wprowadzony w celu weryfikacji przekazywania towarów i materiałów, które znajdują się w magazynie. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą wyłącznie papierową ewidencję gospodarki magazynowej, obecnie nie są zobligowani do sporządzania JPK_MAG.
Jakie dane zawiera JPK_MAG?
Plik JPK_MAG zawiera dane dotyczące:
-
materiałów, produktów i półproduktów w odniesieniu do sztuki,
-
dokumentów księgowych: rozchód wewnętrzny (RW), przesunięcie międzymagazynowe (MM), przyjęcie z zewnątrz (PZ), wydanie na zewnątrz (WZ).
Każdy dokument księgowy jest podzielony na sekcje:
-
Wartość, w której znajdują się następujące dane:
-
numer dokumentu,
-
data dokumentu,
-
data otrzymania/wydania towaru,
-
dostawca/odbiorca towaru,
-
wartość ogólna dokumentu,
-
numer i data faktury lub specyfikacji dotyczącej przyjętego/wydanego towaru.
2. Wiersze, które obejmują:
-
kod towaru,
-
nazwę towaru,
-
ilość,
-
jednostkę miary,
-
cenę jednostkową,
-
wartość pozycji.
Jeśli przedsiębiorca prowadzi w ramach działalności kilka magazynów, wówczas dla każdego z nich należy wygenerować osobny plik JPK_MAG, przedstawiający dane dotyczące obrotów towarów i materiałów w konkretnym magazynie. Na ten moment struktura JPK_MAG posiada najczęściej występujące dokumenty magazynowe, z czasem będą dodawane kolejne dokumenty. Dane występujące w pliku mają na celu pokazać metody wyceny zapasów i prawidłowość ewidencji.
Generowanie i udostępnianie JPK_MAG
Plik JPK_MAG powinien być utworzony w przystosowanym do tego programie księgowym lub innym programie sprzedażowo-magazynowym, który posiada takie funkcje. Zgodnie z wymogami Ministerstwa Finansów pliki powinny być wygenerowane w formacie XML, który jest łatwy do przetworzenia. JPK_MAG należy sporządzać za okresy miesięczne i zapisywać na elektronicznych nośnikach danych lub na dysku komputera. W przypadku kontroli ze strony urzędu skarbowego, pliki powinny być przekazywane za pośrednictwem elektronicznych nośników danych, tj. płyta CD, DVD, pendrive, dysk zewnętrzny itp.
Jak utworzyć JPK_MAG w systemie wFirma.pl?
W systemie wfirma.pl służącym do samodzielnego prowadzenia księgowości podatkowej online w formie uproszczonej, aby pobrać JPK_MAG w wymaganym formacie XML należy przejść w systemie przez zakładkę MAGAZYN » DOKUMENTY » POBIERZ JPK MAG. Wówczas plik JPK_MAG zostanie pobrany na dysk komputera.
Funkcja generowania JPK_MAG w systemie wfirma.pl jest dostępna dla użytkowników posiadających wykupiony moduł rozbudowanego magazynu.