Otrzymałam od sprzedawcy fakturę VAT, na której zamieścił adres siedziby i oddziału swojej firmy. Czy pod względem poprawności wykazania danych w JPK oraz rejestrach VAT powinnam wykazać adres siedziby czy oddziału sprzedawcy? Jaki adres podawany na fakturze należy wykazać w JPK V7?
Karolina, Sandomierz
W pliku JPK wykazuje się dane sprzedawcy, takie jak nazwę firmy oraz numer NIP. Ustawa o VAT jak i rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług nie wskazują, aby w JPK wskazywało się dane adresowe kontrahenta. Zatem danych adresowych kontrahenta nie wykazuje się.
Obowiązkowe dane na fakturze VAT
Dane, które powinny być zawarte na fakturze VAT, reguluje art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Jak wynika z pkt 3, faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Jednak przepisy nie regulują bardziej szczegółowo kwestii, który dokładnie adres podawany na fakturze jest prawidłowy i powinien się znaleźć na fakturze.
Adres podawany na fakturze VAT
To, jaki adres podawany na fakturze jest poprawny, wskazuje interpretacja indywidualna wydana 10 stycznia 2018 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr ew. 0114-KDIP1-2.4012.675.2017.1.RD), w której czytamy, że: Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ustawy o VAT, jeśli na fakturze zakupowej zamiast adresu siedziby Spółki podawany jest adres oddziału w Polsce z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym faktury te mogą stanowić podstawę do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z nich wynikające.
Również zdanie Ministerstwa Finansów jest w tej kwestii dość przychylne dla podatników, nie ma bowiem obowiązku korygowania pomyłki w zakresie błędnego adresu nabywcy, na co wskazuje odpowiedź w sprawie JPK zamieszczona na stronie MF: W przypadku błędu w danych nabywcy (NIP) – należy złożyć korektę, w przypadku błędu w adresie nabywcy nie ma konieczności złożenia korekty.
Zatem nawet w przypadku pomyłki wykazanej w adresie organy podatkowe nie powinny kwestionować takiego ujęcia i wymagać wystawienia korekty JPK V7.