0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy wiesz, że musisz składać deklaracje ZUS DRA co miesiąc?

Wielkość tekstu:

Od stycznia 2022 roku każdy przedsiębiorca jest zobowiązany składać deklarację ZUS DRA z wyliczeniem składek w każdym miesiącu. Jest to następstwem zmiany sposobu ustalania stawki zdrowotnej ze stałej kwoty ryczałtowej na wyliczoną co miesiąc w oparciu o dochód z poprzednich okresów.

Ponadto zmieniły się zapisy ustawy o ubezpieczeniach społecznych mówiące o zwolnieniu ze składania deklaracji rozliczeniowej przez przedsiębiorców.

Od stycznia 2022 roku składkę zdrowotną wylicza się na podstawie dochodu lub przychodu w zależności od wbranej przez przedsiębiorce formy opodatkowania.

Czytaj więcej …

Deklarację ZUS DRA najczęściej składa się przy pomocy oprogramowania Płatnik dostarczanego za darmo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym przypadku niezbędne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, gdyż ZUS wymaga przesyłania pliku opatrzonego podpisem elektronicznym.

Jaki program do wysyłki deklaracji ZUS DRA?

Alternatywą dla systemu Płatnik jest komercyjne oprogramowanie wFirma, gdzie deklarację ZUS DRA podpisuje na nasze zlecenie pracownik serwisu.

Nie musisz posiadać podpisu elektronicznego, aby wysyłać deklaracje do ZUS-u.  

Czytaj więcej …

 

zus dra

 

Wybierając ryczałt ewidencjonowany, uprościsz sobie życie

Ustawodawca uprościł zasadę wyliczania składki zdrowotnej, w przypadku gdy przedsiębiorca rozlicza się podatkiem dochodowym w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego składka zdrowotna ustalana jest najczęściej raz na cały rok.

Czytaj więcej …

Aktualnie rząd znacząco obniżył stawki podatkowe przy ryczałcie ewidencjonowanym, jak również wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Roczny przychód

Podstawa naliczenia stawki zdrowotnej

Wysokość miesięcznej składki zdrowotnej

Do 60 000,00 zł

60% przeciętnego wynagrodzenia

4 179,56 zł

376,16 zł

Do 300 000,00 zł

100% przeciętnego wynagrodzenia

6 965,94 zł

626,93 zł

Powyżej 300 000,00 zł

180% przeciętnego wynagrodzenia

12 538,69 zł

1 128,48 zł

 
Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym może wybrać praktycznie każdy przedsiębiorca, gdyż w ostatnich dwóch latach została zlikwidowana większość wyłączeń i ograniczeń w tym zakresie. Stawki zryczałtowanego podatku dochodowego – Czytaj więcej …
Uwaga! Przedsiębiorca może zmienić opodatkowanie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu. Jak to zrobić najwygodniej, przeczytaj tutaj …
 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów