Eksport towarów wiąże się z ich wywozem z Polski na terytorium państwa trzeciego. Podatnicy powinni zwrócić uwagę na różnice pomiędzy eksportem pośrednim a bezpośrednim. Wiąże się z tym bowiem zastosowanie stawki 0% VAT, w tym skompletowanie dokumementacji wywozu.
Mianem terytorium państw trzecich określa się kraje nie bądące członkami Unii Europejskiej. Aby eksport miał miejsce, musi nastąpić przemieszczenie towarów.
Definicja eksportu została zawarta w art. 2 pkt. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z brzmieniem ustawy od 1 kwietnia 2013 r przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub
nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych (eksport pośredni)
– jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.
Aby do transakcji eksportu towarów móc zastosować preferencyjną stawkę VAT 0%, konieczne jest skompletowanie dokumentacji, świadczącej o wywozie. Mówi o tym art. 41 ust. 11 ustawy o VAT. Dokumentami tymi są, w przypadku:
eksportu bezpośredniego - dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych (IE-599) lub zgłoszenie wywozowe w formie papierowej (oryginał karty 3 dokumentu SAD),
eksportu pośredniego - potwierdzony przez urząd celny wydruk dokumentu z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych (kopia IE-599) lub kopia zgłoszenia wywozowego w formie papierowej, potwierdzona przez urząd celny (kopia karty 3 dokumentu SAD).