0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Odpowiedzialność materialna pracownika w świetle Kodeksu pracy

Pracownik może być odpowiedzialny za mienie powierzone przez pracodawcę. Szczegółowe uregulowania są zawarte w Kodeksie pracy. Czego dotyczy odpowiedzialność materialna pracownika i w jakich przypadkach obowiązuje? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Delegacje pracowników do pracy w Niemczech a płaca minimalna

Pracownicy, którym miejsce pracy zostało ustalone poza granicami kraju, musza mieć zatrudnione warunki pracy na poziomie, jaki obowiązuje w tym kraju. Jak należy interpretować delegacje pracowników poza granice kraju? Przeczytaj artykuł!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Refundacja kosztów zatrudnienia bezrobotnego do 30. roku życia

Przedsiębiorca decydując się na zatrudnienie bezrobotnego może złożyć wniosek z prośbą, aby została mu przyznana refundacja kosztów zatrudnienia takiego pracownika. Sprawdź, jakie są korzyści z refundacji dla pracodawcy jak i dla pracowników!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę - jak prawidłowo złożyć?

Wypowiedzenie umowy o pracę skutkuje zakończeniem stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Czy zgoda drugiej strony jest konieczna aby wypowiedzenie było skuteczne? Przeczytaj i dowiedz się więcej jak złożyć wypowiedzenie aby było skuteczne!

28 listopada 2021

Prawo pracy

Wypowiedzenie z powodu nieosiągnięcia rezultatu

Umowa o dzieło jest umową rezultatu, to znaczy, że wykonujący podejmuje się wykonania określonego w umowie zadania. Umowy te zazwyczaj obejmują proste do wykonania zlecenia. Sprawdź, kiedy może nastąpić wypowiedzenie z powodu nieosiągnięcia rezultatu?

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Jakie przyczyny rozwiązania stosunku pracy może wybrać pracodawca?

Osoba, którą zatrudniłeś w firmie nie spełnia twoich wymagań i oczekiwań? Zastanawiasz się, jakie mogą być przyczyny rozwiązania stosunku pracy i jak powinny być przedstawione pracownikowi? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

11 października 2020

Prawo pracy

Umowa zlecenie z własnym pracownikiem a podstawa zasiłku chorobowego

Umowa zlecenie z własnym pracownikiem jest podstawą do naliczenia składek społecznych. Czy to oznacza, że przychód osiągnięty z tytułu tej umowy można zaliczyć do podstawy zasiłku chorobowego? Przeczytaj i sprawdź! Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

5 maja 2022

Prawo pracy

Umowa przedłużona do dnia porodu - prawo pracy

Umowa przedłużona do dnia porodu - jak wygląda sytuacja zgodnie z kodeksem pracy? Jaka ochrona przysługuje kobiecie będącej w ciąży? Jak wygląda sytuacja, gdy ciężarna kobieta zatrudniona jest na umowę tymczasową? Chcesz poznać odpowiedzi? Przeczytaj!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Wręczenie wypowiedzenia umowy a absencja chorobowa pracownika

Umowa o pracę może być rozwiązana zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. Jednak co w przypadku, gdy wręczenie wypowiedzenia umowy nastąpiło podczas nieobecności pracownika z powodu choroby. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

25 kwietnia 2022

Prawo pracy

Wypowiedzenie umowy z powodu częstych chorób - czy jest to możliwe?

Pracodawco, czy wiesz, że wypowiedzenie umowy z powodu częstych chorób jest możliwe? Wystarczy spełnić określone warunki, aby rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym lub za wypowiedzeniem z powodu częstych lub długotrwałych chorób. Przeczytaj!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Zatrudnienie skazanych bez wynagrodzenia

Zatrudnienie skazanych jest możliwe. Kiedy można dokonać tego nieodpłatnie? Jakie warunki należy spełnić? Kto musi wyrazić na to zgodę? Czy każdy skazany może zostać zatrudniony? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule! Przeczytaj!

11 czerwca 2022

Prawo pracy

Praca w godzinach nadliczbowych - charakterystyka

Praca w godzinach nadliczbowych może być wykonywana w wyjątkowych przypadkach. Za ten czas pracodawca powinien wypłacić dodatek do wynagrodzenia lub udzielić czasu wolnego. Sprawdź, kiedy mamy do czynienia z tzw. nadgodzinami oraz kto może je wykonywać!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Zbieg egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej - co robić?

Z wynagrodzenia pracownika można dokonywać potrąceń. Co jednak należy zrobić, gdy nastąpi zbieg egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej? Którego potrącenia należy dokonać w pierwszej kolejności? O tych zasadach przeczytasz w naszym artykule.

10 lipca 2022

Prawo pracy

Przerwy na karmienie piersią a zaświadczenie od lekarza

Część kobiet po wykorzystaniu urlopów związanych z macierzyństwem chce wrócić do pracy. Istnieją pewne uprawnienia ułatwiające godzenie przez kobietę roli matki i pracownika. Jednym z nich jest prawo do przerwy na karmienie. Sprawdź jak z niej korzystać!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Ochrona roszczeń pracowników - zmiany od 21.08.2017 r.

21 sierpnia 2017 roku wprowadzono zmiany w zakresie ochrony roszczeń pracowniczych. Teraz ochrona roszczeń pracowników, w razie niewypłacalności pracodawców, jest większa. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów