0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Zezwolenie na pracę sezonową cudzoziemca - zmiany od 2018 roku

Coraz więcej przedsiębiorców z powodu niedoboru pracowników decyduje się na zatrudnienie cudzoziemca. Co zmieniło się w przepisach od 2018 roku? Jak zdobyć zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca? Przeczytaj w artykule i dowiedz się więcej!

25 czerwca 2022

Prawo pracy

Stosowanie weksla w prawie pracy – czy jest dopuszczalne?

Weksel jest papierem wartościowym, który upoważnia uprawnioną osobę do żądania od dłużnika zapłaty sumy w nim określonej. Czy stosowanie weksla w prawie pracy jest możliwe? Jakie stanowisko w tym zakresie przedstawia Sąd Najwyższy? Sprawdź!

1 listopada 2020

Prawo pracy

Czy gromadzenie danych do ZFŚS jest zgodne z RODO?

Rozporządzenie unijne dotyczące ochrony danych osobowych określa, jak przetwarzać dane osobowe, czym one są i do jakich celów można je przetwarzać. Powstaje pytanie, czy gromadzenie danych do ZFŚS jest zgodne z RODO? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

21 września 2020

Prawo pracy

Czas pracy kierowcy – podstawowe zagadnienia

Czas pracy jest jednym z podstawowych zagadnień związanych z zatrudnianiem pracownika. Jak definiuje się czas pracy kierowcy? Na czym polega dyżur kierowcy i w jaki sposób się go rozlicza? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Zasada uprzywilejowania pracownika - na czym polega?

Zasada uprzywilejowania pracownika wynika wprost z przepisów Kodeksu pracy. Na czym polega? W jaki sposób pracodawca może odczuwać jej skutki? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat zasady uprzywilejowania pracownika.

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Odzież robocza - ekwiwalent dla pracownika

Warunki pracy na niektórych stanowiskach nie pozwalają, aby pracownik korzystał z własnej odzieży. Odzież robocza - w jakim przypadku pracodawca jest zobowiązany zapewnić ją pracownikowi? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

4 lutego 2022

Prawo pracy

Delegacja pracownika - ile może trwać?

Zazwyczaj delegacja pracownika trwa kilka dni. Zdarzają się też kilkumiesięczne wyjazdy pracownika, których celem jest na przykład inspekcja działań przedsiębiorstwa w dalekich stronach. Czy tego typu wyjazd można zakwalifikować jako podróż służbową?

25 czerwca 2022

Prawo pracy

Zapis o zakazie konkurencji w umowie zlecenia jest dopuszczalny

Zapis o zakazie konkurencji w umowie zlecenia może chronić interesy zlecającego (zleceniodawcy) także po zakończeniu współpracy. Sprawdź, w jakich sytuacjach można zastosować klauzulę o zakazie konkurencji w umowach zlecenia, i za jaką cenę.

27 sierpnia 2020

Prawo pracy

Urlop ojcowski – czy można skorzystać z niego na wypowiedzeniu?

Urlop ojcowski jest uprawnieniem pracowniczym, z którego może skorzystać zarówno biologiczny ojciec dziecka, jak i ojciec dziecka przysposobionego. Urlop ten wynosi 2 tygodnie i można z niego skorzystać również w trakcie okresu wypowiedzenia. Przeczytaj!

8 marca 2022

Prawo pracy

Jakie konsekwencje grożą za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca?

Na terenie Polski pracę znajduje coraz więcej obcokrajowców, jednak nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, na co zwrócić uwagę podczas powierzania im pracy. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak uniknąć kary za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca.

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Wypadek przy pracy – co zrobić, gdy pracownik nie chce go zgłosić?

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie powodujące uraz lub śmierć. Powinno ono zostać zgłoszone przełożonemu, aby ten mógł podjąć odpowiednie procedury. Niezgłoszenie wypadku, nie zwalnia pracodawcy z podjęcia tych procedur. Przeczytaj więcej na ten temat!

11 lipca 2022

Prawo pracy

Jakie konsekwencje może mieć kontrola Państwowej Inspekcji Pracy?

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy budzi niepokój wśród wielu przedsiębiorców. Jak przebiega taka kontrola? Czy musi być zapowiedziana? Jakie konsekwencje może mieć stwierdzenie nieprawidłowego wyniku kontroli? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Mobbing i dyskryminacja - jak wygląda postępowanie dowodowe?

Mobbing i dyskryminacja to pojęcia, które bardzo często traktowane są jako synonimy. Czy wiesz, jaka jest między nimi różnica? Jak wygląda postępowanie dowodowe w przypadku każdego z nich? Przeczytaj artykuł i zobacz, czym jest mobbing i dyskryminacja.

13 maja 2022

Prawo pracy

Zakaz handlu w niedzielę - kogo dotyczy?

1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedzielę, święta oraz w niektóre inne dni. Kogo dotyczy ustawa? Czy są od niej wyjątki? Jaki ma wpływ na system czasu pracy w placówkach handlowych? Przeczytaj i sprawdź!

23 października 2020

Prawo pracy

Praca w porze nocnej a dodatkowe wynagrodzenie

Ze względu na swoją specyfikę, praca w porze nocnej podlega innym regulacjom prawnym niż praca w dzień. Jakie są obowiązki pracodawcy i o czym powinien poinformować pracownika? Przekonaj się, jaka jest wysokość dodatków za pracę w nocy!

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów