Prawo pracy
Zwolnienia grupowe z przyczyn niedotyczących pracowników
Pomimo dużego zapotrzebowania na pracowników dalej zdarzają sytuacje w których pracodawcy decydują się na zwolnienia grupowe. Kogo one dotyczą? Na jakich zasadach muszą być realizowane? Przeczytaj artykuł i poznaj szczegóły omawianego tematu!
22 lipca 2020
Świadectwo pracy – zmiany w 2019 roku
Świadectwo pracy to ważny dokument, który służy do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy. Wydawany jest pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Przeczytaj, jak nowelizacje Kodeksu pracy w 2019 r. wpływają na świadectwo!
29 listopada 2021
Nieuzasadnione zwolnienie dyscyplinarne a prawa przysługujące pracownikom
Kiedy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika dyscyplinarnie? Jak może zareagować pracownik, w przypadku gdy podstawą rozwiązania stosunku pracy jest nieuzasadnione zwolnienie dyscyplinarne? Przeczytaj artykuł i poznaj szczegóły tematu!
11 marca 2022
Zwolnienie lekarskie dostarczone po zakończeniu pracy a korekta świadectwa pracy
Jakie mogą występować przesłanki do wydania sprostowania świadectwa pracy? Czy zwolnienie lekarskie dostarczone po zakończeniu pracy przez pracownika jest podstawą do powstania obowiązku wystawienia korekty świadectwa pracy? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
1 września 2021
Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i niepełnosprawnych
Osoby bezrobotne i niepełnosprawne mogą uzyskać pomoc od różnych instytucji w znalezieniu pracy. Aktywizacja zawodowa tych grup polega głównie na różnego rodzaju pomocy finansowej. Jakie formy aktywizacji zawodowej możemy wyróżnić? Sprawdź!
5 sierpnia 2022
Kiedy potrzebna jest korekta świadectwa pracy?
Pracodawca po zakończeniu trwania stosunku pracy, powinien ostatniego dnia zatrudnienia wręczyć pracownikowi świadectwo pracy. Co jednak w sytuacji, kiedy dokument ten zawiera błędy? Przeczytaj i sprawdź, jak powinna wyglądać korekta świadectwa pracy!
10 czerwca 2022
Odszkodowanie za nieterminowe bądź niewłaściwie sporządzone świadectwo pracy
Jednym z obowiązków pracodawcy jest wystawienie świadectwa pracy po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Czy pracownik, który otrzymał niewłaściwie sporządzone świadectwo pracy lub otrzymał je po terminie ma prawo do odszkodowania? Sprawdź!
4 lipca 2021
Przedawnienie roszczeń w prawie pracy
Zastanawiasz się co to jest przedawnienie roszczeń w prawie pracy? Co może być przedmiotem przedawnienia? Kiedy zaczyna się ich bieg oraz jakie obowiązują je terminy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!
28 kwietnia 2022
Zwolnienie od podatku dla młodych – nowa ulga w PIT
Z dniem 1 sierpnia 2019 roku, osoby do 26-go roku życia nabyły prawo do skorzystania z ulgi PIT Zero. Zwolnienie od podatku dla młodych jest zupełną nowością. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kto ma prawo skorzystać ze zwolnienia w jakim wymiarze!
30 września 2020
Co robi pracodawca, jeśli sąd nakaże mu sprostować świadectwo pracy?
Świadectwo pracy pracownika, jest ważnym dokumentem wystawianym przez pracodawcę. Co zrobić w sytuacji gdy zawiera błędy? Pracodawca ma obowiązek dokonać korekty dokumentu. Jeśli tego nie uczyni, pracownik ma prawo skierować się do sądu. Przeczytaj o tym!
4 lutego 2020
Elastyczne formy zatrudnienia - czym są oraz jaka jest ich charakterystyka?
Nieustająco elastyczne formy zatrudnienia zyskują na popularności. Jest to spowodowane głównie dzięki możliwości ich dostosowywania do potrzeb, czy to pracodawców, czy pracowników. Czym one są oraz jakie można im przypisać wady i zalety? Sprawdź!
15 listopada 2019
Świadectwo pracy - Niedopełnienie obowiązku wydania świadectwa (cz. 4)
Świadectwo pracy to jeden z charakterystycznych elementów stosunku pracy. Czy pracodawca zawsze jest zobowiązany do wydawania i poprawy takiego dokumentu pracownikowi? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie skutki niesie za sobą niewydanie świadectwa pracy!
25 czerwca 2022
Niższy PIT i wyższe KUP dla pracownika – zmiany już od 01.10.2019 roku
Rok 2019 obfituje w liczne zmiany związane z obszarem podatkowym. Od 1 października wchodzi w życie ustawa zapewniająca niższy PIT oraz wyższe KUP. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czy i ile zyskasz na zbliżających się zmianach!
27 stycznia 2020
Uprawnienia kobiet w ciąży w aktualnie obowiązujących przepisach
Uprawnienia kobiet w ciąży dotyczą zakazu rozwiązania umów o pracę, pracy w nadgodzinach, pracy w godzinach nocnych oraz delegowania poza stałe miejsce pracy. Poznaj obowiązujące przepisy. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej na ten temat!
5 maja 2021
Ingerencja ZUS w ustalone wynagrodzenie - kiedy jest zasadna?
Zastanawiasz się, kiedy ingerencja ZUS w ustalone wynagrodzenie jest zasadna i czy może zostać podważona? Dowiedz się, czy ZUS ma prawo wydać decyzję, na podstawie której pracodawca ma obowiązek obniżyć wysokość przyznanego pracownikowi wynagrodzenia!
9 lipca 2022