0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Benefity pracownicze w czasie pandemii COVID-19

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wkrótce miną dwa lata, odkąd światu przyszło mierzyć się z pandemią koronawirusa. Sytuacja ta dotknęła wszystkich i bezpowrotnie zmieniła prawie każdy aspekt życia. Szczególnie mocno zmiany odczuł rynek pracy oraz środowiska pracy. Mniej lub bardziej dobrowolna praca zdalna, konieczność izolacji i łączenie pracy zawodowej z życiem prywatnym mocno wpłynęły na potrzeby pracowników. Tym samym w znacznym stopniu zmieniły się oczekiwania pracowników względem dodatków oferowanych przez pracodawców. Sprawdźmy zatem, jak prezentują się benefity pracownicze w czasie pandemii.

Co to są benefity i jaki jest ich cel?

Benefity pracownicze to nic innego, jak wszystkie formy wsparcia oferowane pracownikom poza wynagrodzeniem zasadniczym i innymi świadczeniami, wypłacane na podstawie przepisów prawa pracy. Innymi słowy benefity to wszystko, co pracodawca oferuje z dobrej woli, a nie z obowiązku wynikającego z przepisów.

Benefity pracownicze oferowane są pracownikom, aby wzmocnić ich motywację do pracy. To jeden z głównych celów. Ponadto pracodawcy oczekują, że dzięki nim pracownicy będą bardziej lojalni i nie odejdą z firmy. Jednak aby tak było, benefit powinien spełniać określone wymagania, takie jak np.:

  • musi być dopasowany do pracownika – jego stanowiska, wykształcenia, wynagrodzenia, zainteresowań – zastosowanie tego samego benefitu dla menedżera i pracownika liniowego z pewnością się nie sprawdzi;
  • dobrze, gdyby pracownik mógł sam zdecydować się na określony benefit z pewnej puli propozycji do wybrania;
  • warto, aby benefit był w nowoczesnej formie, np. wyposażony w możliwość korzystania z niego online;
  • pracownicy doceniają, jeśli benefity umacniają ich nie tylko w sferze zawodowej, ale np. wspierają zdrowy styl życia lub umożliwiają korzystanie ze świata kultury.

Benefity pracownicze w czasie pandemii COVID-19

Pandemia koronawirusa zmienia rzeczywistość. Z dnia na dzień normalnością stała się dla nas praca zdalna. Mimo że wiele osób i firm powróciło już do biur stacjonarnie (okazało się, że jednak praca zdalna nie jest tym, o czym tak naprawdę marzyliśmy – stała się wręcz udręką), sporo branż zdecydowało się pozostawić pracowników w domach. Z drugiej strony niemało osób z różnych powodów postanowiło pozostać głównie w sferze życia online. Z tego względu benefity pracownicze w czasie pandemii muszą być dostosowane do panujących realiów. Z dnia na dzień karta na siłownie (które też były zamknięte) przestała mieć jakikolwiek sens. Raport Activity „Przyszłość wellbeing i benefitów pracowniczych” wskazuje, jakie nowe trendy nadchodzą w ofercie dodatków oferowanych pracownikom.

Pakiet opieki medycznej

Od kilku dobrych lat jest to najbardziej oczekiwany przez pracowników benefit. Możliwość korzystania z bezpłatnego dostępu do prywatnej opieki medycznej dla siebie i często dla członków swojej rodziny jest bardzo istotna. Szczególnie w czasach pandemii, kiedy dostęp do publicznej służby zdrowia często pozostawia wiele do życzenia, opcja taka daje poczucie bezpieczeństwa. A co daje pracodawcy? Zaoszczędzony czas pracowników na stanie w kolejkach do lekarza, szybszy dostęp do recept. Brak tego benefitu może wpływać na decyzje pracowników o zmianie pracodawcy, zwłaszcza jeśli wynagrodzenie zasadnicze nie jest wystarczająco satysfakcjonujące.

Wsparcie covidowe

To benefit działający szczególnie w sytuacji związanej z zakażeniem koronawirusem. Wsparcie polega na oferowaniu pracownikom dostępu do bezpłatnych testów na COVID-19 w przypadku podejrzenia zakażeniem. A jeśli pracownik faktycznie jest zakażony, w ramach benefitu może otrzymać np. finansowanie lub współfinansowanie dostawy leków z apteki lub dostarczenie zakupów do domu.

Elastyczny czas pracy

Z oczywistych względów praca zdalna nie jest już benefitem, a często koniecznością (nawet dla pracowników, którzy woleliby pracować z domu). Teraz pracowniczym benefitem pozostaje elastyczny czas pracy. Dla wielu pracowników łączne wykonywanie pracy online z nauką zdalną dzieci lub opieką nad najmłodszymi graniczyła z cudem. Efektywność zatrudnionych była skrajnie niska, ich praca przeciągała się na całe dnie. Dlatego też opcja ustalania elastycznych godzin wykonywania pracy dla wielu pracowników jest znaczącym motywatorem.

Ubezpieczenie na życie

Nie jest to nowy benefit, jednak obecnie znacznie zyskał na atrakcyjności. Możliwość zabezpieczenia siebie i swojej rodziny w tych niepewnych czasach jest szczególnie ważna.

Wsparcie psychologiczne

Może się to wydawać dość zaskakującym benefitem, jednak jak się okazuje – coraz bardziej oczekiwanym. W dzisiejszych czasach korzystanie z usług psychologa nie jest czymś dziwnym ani zdumiewającym, a już tym bardziej – w trakcie COVID-19. Izolacja społeczna, stres, poczucie niepewności jutra, zagrożenie koronawirusem – wszystko to zdecydowanie mocno odbiło się na zdrowiu psychicznym wielu osób. Możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej może być ogromnym wsparciem dla pracowników i przynieść wiele korzyści dla pracodawcy.

Wsparcie techniczne

Szczególnie docenianym benefitem okazało się wsparcie ze strony pracodawców w kwestiach technicznych oraz sprzętowych. Konieczność pracy zdalnej z dnia na dzień dla większości Polaków była zaskoczeniem. Nagle okazało się, że w domu, w tym samym czasie, wszyscy domownicy muszą mieć dostęp do sprzętu komputerowego i internetu. Niektórzy pracodawcy wpadli na pomysł, aby wspomóc swoich pracowników i zapewnić im sprzęt, który wezmą do domu, a w razie potrzeby także wypożyczą go dla swoich dzieci do nauki zdalnej. Ci zatrudnieni, którzy mogli z tego skorzystać, bardzo to docenili.

Wsparcie w opiece nad dziećmi

Jak pracodawca może pomóc rodzicom w opiece nad dziećmi w czasach epidemii, kiedy wiele szkół i placówek jest zamkniętych? Idąc za potrzebami pracowników, a tym samym pracodawców, pojawiło się wiele online’owych ofert opieki nad dziećmi. Oczywiście jest to oferta dla pociech od określonego wieku, jednak kreatywne podejście do problemu w wielu przypadkach się sprawdza. Pracodawcy umożliwiają pracownikom korzystanie przez ich dzieci z zajęć rozwijających w sieci. Dzięki temu te, które danego dnia skończyły naukę zdalną, brały udział w różnego rodzaju zajęciach prowadzonych także zdalnie. W tym czasie rodzice mogli skupić się na obowiązkach służbowych. Mimo że dzieci wróciły już do szkoły, benefit ten nadal pozostaje bardzo atrakcyjny dla pracowników-rodziców.

Wszelkie formy wsparcia online

Życie społeczne i kulturalne w znacznym stopniu przenosi się do internetu. Wcześniej wynikało to z przymusu powodowanego kolejnymi lockdownami, ale i teraz wiele dzieje się właśnie w tym obszarze. Różnego rodzaju szkolenia i kursy dziś oferowane są w zasadzie tylko online, np. w formie webinarów. Także życie kulturalne: przedstawienia teatralne, koncerty, wystawy – pandemia spowodowała, że do większości tych dóbr można mieć dostęp na wyciągnięcie ręki przez internet. Pracownicy bardzo to sobie cenią.

Co ciekawe, nawet integracje pracownicze przeniosły się do sieci – uczestnictwo w różnego rodzaju kursach (także gotowania!) czy współudział w jakiejś grze – to także może odbywać się nie w „realu”.

Kafeteryjny system benefitowy

Jak już wspomniano na początku, skuteczny benefit to taki, który zaspokaja potrzeby konkretnego pracownika. A ludzie są różni. Dlatego niektórzy pracodawcy decydują się na kafeteryjny system benefitów. Polega on na tym, że pracodawca oferuje pracownikowi określoną kwotę, w ramach której zatrudniony sam ocenia, z czego skorzysta: karta sportowa, bilet do teatru, masaż, kurs językowy itp.

Benefity pracownicze w czasach pandemii uwolniły zarówno kreatywność firm oferujących takie usługi, jak i samych pracodawców. Nie wolno jednak zapominać, że benefity pracownicze to tylko dodatek do znacznie ważniejszych czynników, które wpływają na motywację i satysfakcję pracownika. Atrakcyjne wynagrodzenie, kultura organizacyjna firmy, atmosfera, możliwość realizacji ambicji i rozwój – bez zaspokojenia tych potrzeb nawet najlepszy system benefitowy nie przyniesie zamierzonych korzyści.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów