W związku z dokonywanymi transakcjami zagranicznymi, gdy wystawiona lub otrzymana faktura jest w walucie obcej, należy dokonać przeliczenia kursu walut. Tutaj raczej nie ma większych wątpliwości, jaki kurs należy zastosować w celu prawidłowego przeliczenia faktury w walucie obcej na złotówki. Wątpliwości pojawiają się w przypadku wystawienia faktury korygującej w walucie obcej. Jaki kurs walut należy wówczas zastosować? Czy ten z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej, czy taki sam jaki został zastosowany na fakturze pierwotnej? Zmiany, jakie zostały wprowadzone w 2016 roku dotyczące księgowania faktur korygujących mogą powodować, że przedsiębiorcy nie będą wiedzieć, jaki kurs walut jest prawidłowy.
Kurs walut - jak przeliczyć fakturę w walucie obcej
Jeśli sprzedaż towarów dla kontrahenta fakturowana jest w walucie obcej, ważne jest prawidłowe przeliczenie kursu walut na walutę krajową - złotówki, gdyż wiąże się to z prawidłowym określeniem zarówno podstawy opodatkowania, jak i podatku VAT należnego.
W związku z tym zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przeliczenie następuje według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP (lub ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.
A więc co do zasady wystawioną fakturę sprzedaży w walucie obcej należy przeliczyć według kursu NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.
Kurs walut - różnice kursowe
Dokonując przeliczenia kursu walut z obcej na krajową, należy pamiętać o możliwości wystąpienia różnic kursowych. Różnice kursowe należy wyliczyć jeśli zarówno faktura, jak i zapłata zastałyby wykonane w walucie obcej.
-
Przeliczyć wartość zapłaconych należności na złotówki (np. na podstawie wyciągu bankowego) po kursie z dnia, w którym zobowiązanie zostało zapłacone (w przypadku płatności z wyciągu w PLN bierze się pod uwagę kurs walut faktycznie zastosowany przez bank), a w przypadku wyciągu walutowego - po kursie z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania zapłaty.
-
Przeliczyć wartość sprzedaży z faktury po kursie z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego moment wystawienia faktury.
Następnie od kwoty z punktu pierwszego odjąć kwotę z punktu drugiego. Jeżeli wartość wyszła dodatnia - jest to przychód, który należy zaksięgować do kolumny 8 w księdze przychodów i rozchodów - Pozostałe przychody. Jeżeli wartość wyszła ujemna, wówczas jest to koszt, który ujmuje się w kolumnie 13 KPiR - Pozostałe wydatki.
Zmiany w fakturach korygujących
Korekta faktury zgodnie z art. 106j ustawy o podatku od towarów i usług powinna być wystawiona, w przypadku gdy:
-
udzielono obniżki ceny w formie rabatu,
-
udzielono opustów i obniżek cen,
-
dokonano zwrotu towarów i opakowań podatnikowi,
-
dokonano zwrotu całości lub części zapłaty nabywcy,
-
podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Faktury korygujące do końca grudnia 2015 roku należało ujmować w ewidencji księgowej w okresie wystawienia faktury pierwotnej bez względu na przyczynę korekty. A więc zastosowanie kursu walut do faktury korygującej również odnosiło się do wystawienia faktury pierwotnej i taki kurs należało zastosować.
Jednakże od stycznia 2016 roku z powodu wejścia ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów wprowadzono nowe rozwiązania dotyczące księgowania faktur korygujących. Zostały dodane nowe ust. 1m–1p do art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące księgowania przychodowych faktur korygujących. W związku z tym moment ujęcia korekty faktury jest uzależniony od tego, z jakiego powodu została wystawiona faktura korygująca:
-
jeśli więc jest ona wystawiona w wyniku błędu (przykładowo zawierała pomyłki np. w ilości, cenie lub kwocie podatku VAT), należy się cofnąć do okresu, w którym została wystawiona faktura pierwotna,
-
natomiast jeśli korekta faktury została wystawiona z powodu późniejszych zdarzeń (np. reklamacja, zwrot lub częściowy zwrot towaru, udzielenie rabatu), wówczas fakturę korygującą należy rozliczyć na bieżąco, z datą jej wystawienia.
Kurs walut a zwrot towaru
Począwszy od stycznia 2016 roku, jeżeli faktura korygująca będzie wystawiania z powodu zwrotu towarów, wówczas już nie trzeba cofać się do okresu pierwotnego wystawienia faktury, ale należy ją ująć w dacie wystawienia korekty. Jak w takim razie należy przeliczyć kurs walut dla faktury korygującej?
W związku z tym, że zmniejszenie wielkości przychodów w wyniku reklamacji - zwrotu towarów będzie dokonywane w miesiącu wystawienia faktury korygującej, nie ma to znaczenia do zastosowania przeliczenia kursu waluty. Jeśli więc wartość zwracanych towarów wynikająca z korekty faktury jest wyrażona w walucie obcej, to należy zastosować ten sam kurs waluty, jak przy wystawieniu faktury pierwotnej. Przeliczenia kursu waluty zwrotu towarów należy dokonać według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu ze sprzedaży towarów.