0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Praca zdalna za granicą ma wpływ na rozliczenia podatkowe!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Epidemia koronawirusa spowodowała, że wykształcone do tego czasu systemy pracy uległy znacznym przemianom. Praca zdalna wykonywana do tej pory tylko przez nieliczne grupy zawodowe stała się już codziennością dla wielu pracowników. Czy praca zdalna za granicą jest możliwa? Jakie będą skutki podatkowe w tym przypadku?

Praca zdalna w Grecji, czyli kuszące propozycje rządu?

Grecja chce wykorzystać epidemię koronawirusa i kusi pomysłem pracy zdalnej w ciepłym kraju w zamian za niskie podatki. Proponuje, że przez siedem lat zwolni z połowy podatku dochodowego wszystkich, którzy tam zamieszkają i będą pracować zdalnie. Pomysł wydaje się kuszący, szczególnie teraz, kiedy wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki z domu. Wizja takiej pracy, choć wydaje się opłacalna, może okazać się jednak nieco utopijna. Nie bez znaczenia jest tu kwestia tzw. rezydencji podatkowej – to właśnie rezydentura decyduje o płatności podatku w danym kraju.

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W skrócie o tym, czy dana osoba ma status rezydenta danego kraju, przesądzają dwa kryteria. Po pierwsze deklaracja, że dany kraj jest centrum życiowym danej osoby oraz że przybywa ona na terenie danego kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Każdy przypadek pracy zdalnej z zagranicy powinien być analizowany oddzielnie, gdyż o obowiązkach podatkowo-ubezpieczeniowych powstających w miejscu, gdzie osoba wykonuje swoje obowiązki pracownicze, decydują zarówno przepisy lokalne, jak i przepisy umów międzynarodowych. Co istotne, lokalne przepisy nakładające obowiązki czy to rejestracyjne, czy wprowadzające obowiązek rozliczenia w danym kraju, mogą nie tylko dotyczyć pracownika, ale również pracodawcy, który wypłaca takiemu pracownikowi pensje. Taki obowiązek niejednokrotnie może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych obciążeń i kosztów – mówi Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

Jeśli więc wyjazd do innego kraju nie powoduje spełnienia tych dwóch warunków, to praca zdalna za granicą co do zasady nie będzie powodowała konsekwencji podatkowych, prawnych czy ubezpieczeniowych. Jeśli jednak dana osoba będzie przebywać na terenie innego kraju dłużej niż 183 dni, to wówczas staje się rezydentem kraju, w którym przebywa, co z kolei wpływa na sposób jego rozliczania podatkowego.

Od stycznia 2021 opodatkowanie przychodów z zagranicy?

Należy także rozważyć w aspekcie wyjazdu i pracy zdalnej za granicą, że w sejmie została złożona ustawa, która określa, że jeśli dany pracownik zagraniczny osiągnął tam przychód, a jest rezydentem polskim, będzie musiał dopłacić podatek w kraju. 

Pomysł greckiego rządu, choć brzmi bardzo obiecująco, należy dokładnie przeanalizować pod kątem prawnym i podatkowym. Może okazać się, że zamiast oszczędnością – okaże się finansową pułapką dla pracujących.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów