0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sprzedaż obrazów w galerii online - dokumentowanie przychodów

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jestem właścicielem galerii obrazów online, w której artyści wystawiają swoje dzieła. Za usługi pośrednictwa pobieram prowizję, która stanowi mój przychód. Z drugiej strony sam jestem artystą i chciałbym oferować swoje obrazy w mojej galerii. Czy jeśli przyjmę prowizję w wysokości 0% dla swoich obrazów, to przychód galerii z tego tytułu będzie równy zero i nie będzie konieczności zapłaty podatku? Czy ujęcie takiej sprzedaży jako przychodu galerii jest właściwe, czy może jest to mój przychód, z którego muszę się rozliczyć? Dodam, że jako przedmiot działalności w CEIDG-1 mam wpisaną m.in. właśnie sprzedaż obrazów.

Jarosław, Rabka

 

Jeśli sprzedaż obrazów stanowi jeden z przedmiotów Pana działalności, przychód z tego tytułu - czyli konkretnie sprzedaży wykonanego przez Pana obrazu - powinien Pan rozliczyć jako przychód z działalności gospodarczej. W tym przypadku nie rozlicza się przychodu na podstawie prowizji.

Proszę pamiętać, że w przypadku wysyłkowej sprzedaży towaru przez internet na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zwolnienie z kasy fiskalnej jest możliwe, jeśli jest to sprzedaż bezgotówkowa. Zapłata musi trafić na Pana rachunek bankowy, a Pan powinien prowadzić ewidencję sprzedaży, która umożliwia identyfikację płatności, sprzedawanego towaru oraz nabywcy. Taką ewidencją może być wyciąg bankowy.

Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, może Pan skorzystać ze zwolnienia podmiotowego do limitu 20 tysięcy złotych obrotu, przy którym należy prowadzić ewidencję sprzedaży bezrachunkowej. Więcej na jej temat przeczyta Pan w artykule: Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej - zasady prowadzenia.

Uwaga!

Jeśli nabywcą towarów i usług jest firma, konieczne będzie udokumentowanie tej transakcji fakturą.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów