0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Urlop wypoczynkowy dla osoby zatrudnionej w grudniu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zatrudniam dwóch pracowników na podstawie umowy o pracę. Pierwszego od 1 grudnia, a drugiego od 4 grudnia 2014 roku. Pracownicy wcześniej nigdzie nie pracowali i nie przedstawili żadnych świadectw pracy. Jak obliczyć urlop wypoczynkowy dla osoby zatrudnionej w grudniu?

Elwira, Nowa Ruda

 

Pracownik, podejmujący pierwsze w życiu zatrudnienie w roku kalendarzowym, w którym zaczął pracować, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca zatrudnienia w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Pracownik zatrudniony w firmie od 4 grudnia 2014 roku nie nabędzie prawa do tzw. pierwszego urlopu wypoczynkowego za grudzień, ponieważ nie przepracował pełnego miesiąca. Taka osoba, aby nabyć prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego musi przepracować miesiąc. 1 stycznia 2015 roku pracownik uzyska z góry prawo do pełnego 20-dniowego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku zatrudnienia pracownika od 1 grudnia. Urlop wypoczynkowy dla osoby zatrudnionej w grudniu, pierwszego dnia miesiąca, przysługuje w wymiarze 1/12 rocznego wymiaru z dniem 31 grudnia w wymiarze 2 dni, ponieważ przepracował cały miesiąc. Na początku roku będzie miał prawo do zaległego urlopu za poprzedni rok w wymiarze 2 dni oraz uzyska prawo do pełnego 20-dniowego wymiaru urlopu wypoczynkowego w 2015 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów