Umowa dostawy to umowa nazwana, której podstawą prawną jest Kodeks cywilny. Określa ona relację pomiędzy dostawcą a odbiorcą - ten pierwszy zobowiązuje się do wykonania i dostarczenia wymienionych w umowie dostawy rzeczy, przestrzegając przy tym wytycznych. Odbiorca zaś oznajmia, że wspomniane rzeczy odbierze i uiści za nie określoną kwotę.
Umowa dostawy a umowa sprzedaży
W praktyce gospodarczej częstym zjawiskiem jest porównywanie umowy dostawy do umowy sprzedaży, ponieważ można dostrzec podobieństwa w ich charakterach. Nie są jednak identyczne - istnieją aspekty, którymi umowa dostawy wyraźnie różni się od umowy sprzedaży. Mowa tu m.in. o możności zawarcia w takim dokumencie terminów dostaw, wielkości partii, typu dostarczanego w konkretnym dniu asortymentu i częstotliwości dostaw.
Oprócz tego umowa dostawy w pewnym sensie może pozwalać odbiorcy na partycypację w produkcji, dając mu na nią wpływ. Chodzi tu między innymi o:
- wybór i samodzielną dostawę materiałów produkcyjnych,
- monitorowanie produkcji,
- udzielanie wskazówek,
- nadzór nad egzekucją określonych norm lub wytycznych.
Zakres wpływu zależy oczywiście od charakteru i zapisów konkretnej umowy dostawy. Zdarza się, że zgodnie z takim dokumentem odbiorca nie ma żadnej kontroli nad produkcją, a z drugiej strony nie ponosi w tym zakresie odpowiedzialności.
Umowa dostawy - jaka forma?
Umowa dostawy z zasady musi być umową pisemną. Powszechną praktyką przy zawieraniu umów dostawy jest dołączanie załączników doprecyzowujących kwestie mniej szczegółowo opisane w głównym dokumencie - może to być np. specyfikacja techniczna albo wskazanie reguł i metod realizacji przedmiotu dostawy.
Umowa dostawy - poza jej przedmiotem, rzecz jasna - powinna regulować i określać co następuje:
- materiały używane przy produkcji (kto je nabywa itp.), sposób ich dostawy,
- odpowiedzialność stron i kary umowne,
- mechanizm odstąpienia od umowy,
- metody rozwiązywania sporów bądź ustalania kwestii nie objętych porozumieniem.
Kluczowe jest więc zastosowanie formy pisemnej oraz umieszczenie w umowie dostawy najważniejszych kwestii chroniących interesy umawiających się stron.
Umowa dostawy - elementy
Niezbędnymi elementami, które muszą znaleźć się w umowie dostawy, są:
- data i miejsce sporządzenia umowy,
- oznaczenie stron umowy - dane dostawcy i dane odbiorcy,
- oznaczenie przedmiotu umowy - rzeczy, które dostawca ma wykonać i dostarczyć,
- określenie terminów i miejsca dostawy,
- ustalona cena - wartość dostawy bądź jej poszczególnych części, o ile dostawa realizowana jest transzami,
- metoda płatności,
- kary umowne - dla dostawcy i odbiorcy, jeśli zadecydują, by je tam zamieścić,
- podpisy stron.
Umowa dostawy - opakowania
Umowa dostawy może zawierać przepisy na tego opakowań, w jakich dokonana ma zostać dostawa towaru - chodzi tu o opakowania zwrotne i bezzwrotne. Przy tych ostatnich (które są sprzedawane dalej razem z towarem lub są po prostu jednorazowe) ich cenę zazwyczaj wlicza się w cenę zamawianego dobra. Z kolei w przypadku opakowań zwrotnych, niewliczanych zwykle do ceny towaru, niezbędną rzeczą będzie określenie sposobu rozliczeń. Umawiające się strony powinny w umowie dostawy zawrzeć przepisy o sposobie rozliczania pobranych i zwróconych opakowań, metodzie ich ewidencjonowania oraz o terminach dotyczących tych działań. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zasady pobierania i rozliczania ewentualnej kaucji.