Rozpoczynam działalność zajmującą się podnajmem mieszkań na cele mieszkaniowe, co według ustawy o VAT i rozporządzenia MF podlega zwolnieniu przedmiotowemu z podatku VAT (zw). Co się dzieje w sytuacji, kiedy obroty mojej firmy w danym roku przekroczą 150 000 zł? Czy mimo tego, iż moja działalność podlega zwolnieniu, będę musiał zostać czynnym podatnikiem VAT?
Tadeusz, Opole
Do wysokości limitu 150 000 zł wlicza się wartość sprzedaży dokonywanej przez przedsiębiorcę ogółem, która nie obejmuje:
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
- odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wykluczeniem:
a) transakcji związanych z nieruchomościami,
b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
c) usług ubezpieczeniowych,
jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
- oraz, jak do tej pory, dostawy towarów zaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Wynajem mieszkań na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT. W stosunku do niego przekroczenie limitu 150 000 zł będzie oznaczało konieczność zarejestrowania się na VAT-R jako podatnik VAT i stosowania stawki VAT zwolnionej.