Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca z różnych przyczyn może zostać zmuszony do jej zawieszenia, czy to z powodów finansowych czy osobistych.
Prawo do zawieszenia działalności gospodarczej mają te podmioty, które w danym czasie nie zatrudniają pracowników. Jest to warunek konieczny. Minimalny okres zawieszenia wynosi 30 dni natomiast maksymalny 24 miesiące.
Przez okres zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Ponadto na podatniku w tym okresie ciążą nie tylko pewne obowiązki ale także prawa. Wśród nich można wymienić:
- prawo do wykonywania wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
- prawo przyjmowania należności lub obowiązek regulowania zobowiązań, powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
- prawo do zbywania własnych środków trwałych i wyposażenia;
- prawo albo obowiązek uczestniczenia w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
- wykonywanie wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa;
- prawo do osiągania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
- możliwość poddania kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Jak wynika z powyższych regulacji przedsiębiorca ma obowiązek regulowania zobowiązań, powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Można do nich zaliczyć, np.
- abonament telefoniczny;
- czynsz za wynajem lokalu;
- opłata za Internet.
Wydatki te będą stanowiły koszt uzyskania przychodu, w związku z czym należy ująć w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów.