Rząd pracuje nad nową tarczą antykryzysową. Jednym z rozwiązań, które znalazło się w projekcie traczy 2.0 jest zaniechanie poboru podatków. Rozwiązanie to pojawiło się w pierwszym wydaniu przepisów o tarczy, jednak nie zostało przyjęte. Sprawdźmy, kogo obejmie zawieszenie poboru podatków w ramach tarczy antykryzysowej 2.0!
Kogo będzie dotyczyło zawieszenie poboru podatków w ramach tarczy 2.0.?
Zgodnie z propozycją najnowszego projektu opłacanie zaliczek na podatki jak i samych podatków przez przedsiębiorców może zostać zawieszone w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego.
Ustawodawca w zakresie tym odwołuje się do definicji przedsiębiorcy prezentowanej w art. 4 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców.
Art. 4. 1. Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.
2. Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Zawieszenie płatności podatków - które podatki obejmie?
Zgodnie z założeniami projektu zaniechanie poboru podatków i zaliczek ma obejmować:
-
podatki, opłaty oraz niepodatkowe należności budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe (np. PIT, VAT, CIT)
-
opłat skarbowych oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych (np. podatek od nieruchomości)
Zawieszenie płatności nie zawsze oznacza zwolnienie z zapłaty podatków
Projekt ustawy zawiesza jedynie opłacanie zaliczek na podatki i podatków przez przedsiębiorców w okresie stanu zagrożenia epidemicznego/ stanu epidemii/ stanu nadzwyczajnego. Po jego ustaniu przedsiębiorca będzie zobligowany do zapłaty zaległych zobowiązań podatkowych. Terminy uregulowania zaległości zostaną wówczas określone w oddzielnym rozporządzeniu Ministra Finansów, jednak termin ten nie będzie przypadał szybciej niż 90 dni od zakończenia stanu wyjątkowego/epidemii/ zagrożenia epidemicznego.
Zwolnienie z zapłaty podatku możliwe tylko dla niektórych przedsiębiorców
Ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia (nie odroczenia w czasie!) zapłaty zobowiązań podatkowych np. w zakresie zaliczek na PIT z działalności czy podatku VAT. Stanowi ono tzw. pomoc de minimis.
Zwolnienie swym zakresem ma objąć osoby fizyczne będące przedsiębiorcami (w myśli ustawy Prawo przedsięborców, o czym mowa wyżej) w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii spowodowanego przez COVID-19. Warunki jakie należy spełnić to:
-
nieprowadzenie działalności gospodarczej lub
-
prowadzenie działalności gospodarczej, ale w stopniu ograniczonym ze względu na zakazy wprowadzone w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz nastąpił spadek przychodów o min. 20% w porównaniu do średniomiesiecznego przychodu osiągniętego w roku 2019