Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Praca w porze nocnej a dodatkowe wynagrodzenie

Ze względu na swoją specyfikę, praca w porze nocnej podlega innym regulacjom prawnym niż praca w dzień. Jakie są obowiązki pracodawcy i o czym powinien poinformować pracownika? Przekonaj się, jaka jest wysokość dodatków za pracę w nocy!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Jak przyznawać i rozliczać nadgodziny przedstawiciela handlowego?

Charakterystyczną cechą pracy przedstawiciela handlowego jest jej mobilność. Jak w takim wypadku ustalać czas pracy? Czy nadgodziny przedstawiciela handlowego przyznawane są w taki sam sposób, jak innym pracownikom? Przeczytaj i sprawdź!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Stawka godzinowa w umowie zleceniu - minimalne wynagrodzenie

Minimalna stawka godzinowa w umowie zleceniu to wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia. Co się zmieniło i jak należy udokumentować zmian? Jak potwierdzać ilość przepracowanych godzin? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

13 maja 2020

Prawo pracy

Czy wiesz, czym jest kwota wolna od potrąceń?

Egzekucja z wynagrodzenia nie ma na celu spowodować, że dłużnik nie będzie miał środków niezbędnych do prowadzenia normalnej egzystencji - kwota wolna od potrąceń ustalana jest przez przepisy. Dowiedz się na ten temat więcej, czytając nasz artykuł!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Czas pracy pracownika - co się do niego wlicza?

Kodeks pracy jasno formułuje definicję czasu pracy. Czas pracy to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu. Jakie zdarzenia nie wliczają się do czasu pracy? Sprawdź i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Kiedy wypadek przy pracy musi być uznany?

Czym jest wypadek przy pracy? W jaki sposób ustalić związek między pracą a wypadkiem? Co w sytuacji, kiedy do niebezpiecznego zdarzenia z udzialem pracownika dochodzi podczas wykonywania przez niego czynności bez polecenia służbowego? Sprawdź!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Czym jest ocena ryzyka zawodowego i jak ją stworzyć?

Ocena ryzyka zawodowego ma za cel eliminowanie zagrożeń lub ograniczanie ich skutków. W każdym przedsiębiorstwie za zagadnienia związane z ryzykiem zawodowym odpowiada pracodawca. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinna zawierać taka ocena!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą a opłacanie składek FP i FGŚP

Coraz więcej osób decyduje się na łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą. Czy pracodawca ma obowiązek opłacania składek na FP i FGŚP pracownika przebywającego na takim urlopie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Kiedy wydać świadectwo pracy po umowie na zastępstwo?

Umowa na zastępstwo wykorzystywana jest w przypadku długotrwałej nieobecności jednego z pracowników. Jednak po jej rozwiązaniu czasami pojawia się pytanie: do kiedy trzeba wydać świadectwo pracy po umowie na zastępstwo? Przeczytaj i poznaj odpowiedź!

25 czerwca 2022

Prawo pracy

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika w 2019 roku?

Zakładasz firmę, a może prowadzisz już swój biznes, w którym planujesz zatrudnić pracowników? Rok 2019 przyniesie ze sobą wzrost minimalnego wynagrodzenia. Ile kosztuje zatrudnienie pracownika? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Elementy świadectwa pracy - które są obowiązkowe?

Po zakończeniu umowy z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, pracodawca zobowiązany jest przekazać świadectwo pracy. Elementy świadectwa pracy określa kodeks pracy oraz rozporządzenie. Przeczytaj co powinno zawierać świadectwo pracy!

7 czerwca 2022

Prawo pracy

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - wydatkowanie środków

Pracodawca jako administrator Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych ma obowiązek gospodarować jego środkami zgodnie z prawem. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - poznaj zasady przeznaczania środków. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Zmiany w prowadzeniu akt osobowych od 2019 roku

Od 1.01.2019 r. mają wejść w życie zmiany w prowadzeniu akt osobowych i dokumentacji płacowej. Projekt ustawy zakłada skrócenie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej do 10 lat. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o zbliżających się zmianach!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Wymogi dla systemów teleinformatycznych do prowadzenia e-akt

Nadchodzący rok 2019 przyniesie wiele zmian w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej. Akta pracownicze będą mogły być prowadzone w formie elektronicznej. Przeczytaj artykuł i poznaj wymogi dla systemów teleinformatycznych do prowadzenia e-akt.

25 czerwca 2022

Prawo pracy

Zatrudnienie członka rodziny - na jakich zasadach?

Firmy rodzinne to coraz popularniejsze zjawisko na rynku pracy. Jednak zatrudnienie członka rodziny jako osoby współpracującej, wiąże się również z obowiązkami wobec urzędu skarbowego. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, jak uniknąć kosztownych błędów!

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów