0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Zmiana okresów wypowiedzenia - czy należy zmienić zapisy w umowie?

W związku z nowelizacja kodeksu pracy, który zmienił okres wypowiedzenia umów czasowych, wielu pracodawców zaczęła mieć wątpliwości, czy należy zmienić klauzule zawarte we wcześniejszych umowach. Jak jest w rzeczywistości? Przeczytaj i sprawdź!

2 czerwca 2022

Prawo pracy

Jak liczyć okres wypowiedzenia dla umów o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron stosunku pracy niesie za sobą różne skutki. Czy pracownik żegna się ze swoim miejscem pracy z dnia na dzień? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak liczy się okres wypowiedzenia umowy o pracę!

1 sierpnia 2021

Prawo pracy

Akta osobowe w formie elektronicznej - czy to dozwolone?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest kompletowanie i przechowywanie teczek osobowych zatrudnionych pracowników. Czy akta osobowe zawsze trzeba prowadzić w formie papierowej czy dozwolona jest forma elektroniczna? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

20 października 2019

Prawo pracy

Kiedy pracownik jest twórcą i co to oznacza dla pracodawcy?

Które przepisy mówią o tym, kto ma prawo do dzieła, w przypadku gdy zostało wykonane przez osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy? Kiedy możemy mówić, że pracownik jest twórcą? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

19 stycznia 2017

Prawo pracy

Kalkulator wynagrodzeń netto - brutto - całkowity koszt pracodawcy

Kalkulator to doskonałe narzędzie do wyliczania całkowitego kosztu związanego z zatrudnianiem pracownika jak i pensji do wypłaty netto - brutto czy też brutto - netto.

7 lipca 2021

Prawo pracy

Urlop macierzyński według nowych zasad

Od nowego roku w życie weszły zmiany odnośnie możliwości wykorzystania urlopu macierzyńskiego. Czy wiesz, jak możesz rozłożyć urlop macierzyński przed i po porodzie? Jaka część może być wykorzystana przez ojca dziecka? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

17 lutego 2021

Prawo pracy

Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę - kodeks pracy 2016

Nowela kodeksu pracy nakłada na pracodawcę obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę z pracownikiem lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej, na temat ustaleń związanych z zawarciem umowy!

13 marca 2018

Prawo pracy

Zwolnienie pracownika, który przebywa w tymczasowym areszcie

Czy jest możliwe zwolnienie pracownika, który przebywa w areszcie tymczasowym? Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat sytuacji pracownika przebywającego tymczasowo w areszcie.

1 lutego 2022

Prawo pracy

Zadaniowy czas pracy dla jednego pracownika a zasada równego traktowania w zatrudnieniu

Zadaniowy czas pracy? Czy jeżeli w firmie obowiązuje regulamin pracy, pracodawca ma prawo do jego zastosowania w stosunku do jednego pracownika? Czy może będzie to naruszeniem zasady równego traktowania? Dowiedz się, czytając nasz artykuł.

8 kwietnia 2019

Prawo pracy

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Każdy pracownik w związku z ważnym wydarzeniem, może skorzystać z tzw. urlopu okolicznościowego. Za te dni zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przeczytaj, jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy!

16 lutego 2022

Prawo pracy

Zmiany w dokumentacji pracowniczej w 2016 r.

Jakie zmiany w dokumentacji pracowniczej nastąpiły po znowelizowaniu przepisów oraz jakie dokumenty powinny się znaleźć w części B akt osobowych pracownika? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

2 maja 2017

Prawo pracy

Dokumentacja kadrowa a najczęściej popełniane błędy

Każdy pracodawca ma obowiązek prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz przechowywać akta osobowe pracowników. W tym celu niezbędna jest dobrze prowadzona dokumentacja kadrowa. Sprawdź jakich błędów należy unikać!

11 kwietnia 2022

Prawo pracy

Szkodliwe warunki pracy - wszystko co warto wiedzieć

W niektórych przypadkach środowisko pracy może być szkodliwe dla pracownika. Nie należy jednak mylić szczególnych warunków pracy i szkodliwych warunków pracy. Czy wiesz w jaki sposób klasyfikuje się szkodliwe warunki pracy? Sprawdź!

25 kwietnia 2022

Prawo pracy

Monitoring w miejscu pracy - co na to przepisy?

Monitoring stał się częścią naszej codzienności. Nikogo nie dziwią już kamery na skrzyżowaniach, ulicach, w środkach komunikacji, miejscach publicznych. Sprawdź, co mówi prawo o monitoringu w miejscu pracy.

29 stycznia 2022

Prawo pracy

Zatrudnianie rodziny a składki ZUS

Zatrudniasz lub zamierzasz zatrudnić w swojej firmie członka rodziny? Jest to bradzo powszechne zjawisko. Sprawdź, jak w takiej sytuacji należy rozliczać składki ZUS!

23 kwietnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów