Prawo pracy
Jak się zmienią akta osobowe od 2019 roku?
Projekt zmian w dokumentacji pracowniczej zakłada, że od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe pracownika będą składać się z 4 części. Jakie jeszcze zmiany wprowadza nowe rozporządzenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
17 stycznia 2022
Akta pracownicze - zmiany dotyczące akt pracowniczych od 2019 roku
Od stycznia 2019 roku pracodawcy będą mieli możliwość przechowywania akt pracowniczych w wersji elektronicznej. Akta pracownicze będą mogły być przechowywane przez 10 lat, a nie jak dotychczas przez 50. Co jeszcze się zmieni? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Listy obecności a RODO - o czym należy pamiętać?
Listy obecności ujawniają informacje dotyczące pracowników oraz przyczyn ich nieobecności w pracy. Czy takie dane zawarte na listach obecności mogą być uznane za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Nowe zasady w zakresie obniżania wpłat na PFRON - co trzeba wiedzieć?
Kto musi dokonywać wpłat na konto PFRON? Jak obniżyć ich kwotę? Komu przysługuje ulga we wpłatach, a kto nie musi dokonywać wpłat na fundusz? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są nowe zasady w zakresie obniżania wpłat na PFRON!
14 lipca 2022
Od 2019 roku nowy okres przechowywania dokumentacji pracowniczej
Wraz z rokiem 2019 nastąpi wiele zmian w prawie. Jedną z nich będzie skrócony okres przechowywania dokumentacji pracowniczej. Od przyszłego roku tylko przez 10 lat pracodawca będzie archiwizował dokumenty swoich pracowników. Przeczytaj o tym.
17 stycznia 2022
Zakaz handlu w niedzielę - wyłączenia od zakazu oraz konsekwencje naruszeń
W 2018 roku weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedzielę. Czy zakaz handlu w niedzielę jest bezwzględnie obowiązujący dla wszystkich sklepów? Kogo nie obejmują przepisy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie są konsekwencje naruszeń ustawy.
28 listopada 2018
12 listopada dniem wolnym od pracy, ale czy dla wszystkich?
Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest ważnym świętem narodowym. Z tego tytułu ustalono 12 listopada dniem wolnym od pracy. Jakie skutki będzie miało wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy w trakcie roku? Sprawdź!
18 sierpnia 2020
Cudzoziemka w ciąży - przedłużenie umowy, gdy kończy się zezwolenie na pracę
Czy każda cudzoziemka w ciąży zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej, w przypadku rozwiązania umowy ma prawo do przedłużenia umowy do dnia porodu? Co jeśli w międzyczasie wygaśnie zezwolenie na pracę? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
17 stycznia 2022
Karta ewidencji czasu pracy - w jakim celu się ją prowadzi?
Pracodawca musi pamiętać, że dla każdego z pracowników powinna być prowadzona karta ewidencji czasu pracy. Dla własnego dobra, w razie sporów sądowych z pracownikiem, ewidencja czasu pracy powinna być prowadzona rzetelnie. Sprawdź co powinna zawierać!
31 marca 2022
Ochrona przed zwolnieniem - brak zgody organizacji związkowej na zwolnienie pracownika
Kodeks pracy przewiduje konieczność przeprowadzenia konsultacji z organizacjami związkowymi w niektórych przypadkach. Kogo związki zawodowe chronią przed zwolnieniem z pracy? Przeczytaj i dowiedz się kogo dotyczy ochrona przed zwolnieniem!
17 stycznia 2022
Jak zmienić regulamin pracy z udziałem związków zawodowych?
Regulamin pracy jest dokumentem obowiązkowym w zakładach pracy, zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Pracodawca może dokonywać zmian w regulaminie, jednak musi to ustalić ze związkami zawodowymi, jeśli takie działają w organizacji. Przeczytaj!
17 stycznia 2022
Zmiana nocna wykazana w ewidencji czasu pracy
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest ewidencjonowanie czasu pracy zatrudnionych pracowników. Jednak prowadzenie ewidencji czasu pracy sprawia wielu pracodawcom duże problemy. Przeczytaj i sprawdź, jak zmiana nocna powinna być ewidencjonowana!
17 stycznia 2022
Delegowanie przywróconego przez sąd pracownika - czy jest możliwe?
Oddelegowanie do innej pracy może nastąpić jednorazowo w roku kalendarzowym przez okres 3 miesięcy i powinno wynikać z uzasadnionych potrzeb pracodawcy. Czy jednak jest możliwe delegowanie przywróconego przez sąd pracownika? Przeczytaj i dowiedz się!
25 czerwca 2022
Umowa o pracę przez SMS? Czy to możliwe?
W dzisiejszych czasach zawieranie umów za pomocą poczty e-mail czy w inny sposób elektroniczny jest na porządku dziennym. Jednak czy umowa o pracę przez SMS jest skuteczną formą zawarcia stosunku pracy? Na to pytanie odpowiada poniższy artykuł!
17 stycznia 2022
Potrącenia z wynagrodzenia - kompendium wiedzy dla pracodawcy
Do pracodawcy często trafiają pisma od komorników czy instytucji państwowych, dotyczące zadłużeń pracownika. Jak traktować takie dokumenty? Które potrącenia z wynagrodzenia można dokonać bez zgody zatrudnionego? Przeczytaj i dowiedz się!
23 grudnia 2019