0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Stosowanie nieprawidłowej formy opodatkowania

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Założyłem działalność gospodarczą w kwietniu 2015 r. Co miesiąc wyliczałem zaliczkę na podatek dochodowy zgodnie z podatkiem liniowym. Za rok 2015 złożyłem już zeznanie roczne PIT-36L. Przejrzałem swoje dokumenty rejestracyjne - CEIDG-1 i wynika z nich, że działalność powinna być opodatkowana na zasadach ogólnych. Co powinienem zrobić w tej sytuacji?

Stefan, Jelenia Góra

 

W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należałoby na nowo wyliczyć zaliczki na podatek dochodowy za każdy miesiąc 2015 r. W następnym etapie powinien Pan przygotować zeznanie roczne PIT-36 przeznaczone dla podmiotów opodatkowanych za zasadach ogólnych. Co ważne, jako cel złożenia zeznania rocznego zaznacza Pan okienko “korekta zeznania” - urząd skarbowy musi mieć jasną informację, dlaczego i skąd wzięło się drugie zeznanie roczne złożone w ramach Pańskiej działalności. W uzasadnieniu korekty należy wskazać stosowanie nieprawidłowej formy opodatkowania oraz wyjaśnienie, że pierwotnie złożono niewłaściwe zeznanie roczne.

Na konto urzędu skarbowego trzeba wpłacić różnicę między PIT-36L a PIT-36 wraz z należnymi odsetkami. W związku z tym, że różnica wynika z korekty poszczególnych okresów oraz zeznania rocznego w celu ustalenia odsetek podlegających wpłacie najlepiej będzie skontaktować się z własnym urzędem skarbowym.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów