0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Opodatkowanie podatkiem liniowym a praca na etacie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od kilku lat jestem zatrudniony na etat w firmie. Niedawno postanowiłem otworzyć własną działalność gospodarczą. Po wstępnych obliczeniach wynika, ze najkorzystniejszą formą opodatkowania byłby podatek liniowy. Czy mogę wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym, jeśli jednocześnie jestem zatrudniony na etat?

Ernest, Kłopotowo

 

Opodatkowanie podatkiem liniowym dostępne jest dla podatników, którzy:

  • prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą,

  • nie świadczą usług na rzecz swojego obecnego lub byłego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom wykonywanym dla niego w ramach stosunku pracy w tym samym roku podatkowym.

Zatem, jeżeli usługi nie są świadczone na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, może Pan wybrać podatek liniowy jako formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.

Natomiast w sytuacji, kiedy usługi będą jednak świadczone na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i będą miały ten sam charakter co wykonywana na etacie praca, to automatycznie wyklucza to Pana z możliwości opodatkowania dochodów z działalności podatkiem liniowym (przepis ten odnosi się do tego samego roku podatkowego).

Należy jednak pamiętać, że konieczne będzie składanie dwóch oddzielnych rozliczeń rocznych.

Na druku PIT-36L + załącznik PIT/B należy rozliczyć dochody z działalności, natomiast druk PIT-37 służyć będzie do rozliczenia dochodów z pracy na etacie.

Opodatkowanie podatkiem liniowym w systemie wfirma.pl

W systemie wfirma.pl PIT-36L można wygenerować w zakładce START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » ROCZNA DEKLARACJA LINIOWEGO PODATKU DOCHODOWEGO (PIT-36L).

Opodatkowanie podatkiem liniowym - jak wygenerować?

Szczegóły dotyczące generowania i wysyłki deklaracji rocznej z systemu wfirma.pl znajdują się w artykule: Zeznania roczne przedsiębiorcy - jak sporządzić?

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów