Wprowadziłem do firmy samochód jako środek trwały. Zastanawiam się, jak powinna zostać rozliczona planowana instalacja gazowa w tym pojeździe? Czy mogę to w ogóle ująć w kosztach? Jeśli tak, to co z podatkiem VAT?
Paweł, Międzyzdroje
Założenie instalacji gazowej do samochodu firmowego może zostać uznane za koszt uzyskania przychodu. Wydatek taki będzie stanowił ulepszenie środka trwałego.
Sposób rozliczenia wydatku zależy od kwoty. Jeśli koszt założenia instalacji nie przekroczył 10 000 zł, wydatek może zostać jednorazowo zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.
Jeśli wydatek przekracza kwotę 10 000 zł netto dla czynnych płatników VAT oraz brutto dla podatników zwolnionych, zwiększa on wartość początkową samochodu i będzie rozliczany w ramach amortyzacji.
Odliczenie podatku VAT od zakupu i wymiany instalacji gazowej uzależnione jest od tego jaki to samochód oraz od wybranej metody użytkowania pojazdu. Żeby podatnik mógł odliczyć podatek VAT w 100% od samochodu osobowego, wówczas musi być on wykorzystywany tylko do celów firmowych, oprócz tego samochód musi być:
-
zgłoszony na druku VAT-26 w urzędzie skarbowym,
-
musi być prowadzona szczegółowa ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT,
-
a także muszą być wprowadzone zasady użytkowania pojazdu, np. regulamin.
Jeśli samochód osobowy jest wykorzystywany zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i prywatnych albo podatnik nie chce prowadzić szczegółowej kilometrówki i nie zgłosił pojazdu do urzędu, wówczas możliwe jest odliczenie podatku VAT tylko w 50%. Wtedy nie ma obowiązku prowadzenia dodatkowych ewidencji.
Natomiast w odniesieniu do samochodów ciężarowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych obowiązków, aby odliczyć w pełni podatek VAT. W związku z tym jeśli instalacja gazowa jest wymieniana w samochodzie ciężarowym, istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w 100%.