0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Błędne prowadzenie KPiR

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W tym roku zmieniłem program do księgowości online. Postanowiłem wprowadzić do nowego systemu cały poprzedni rok, żeby porównać rozliczenia w obu systemach. Okazało się, że za poprzedni rok nie powinienem płacić zaliczek na podatek dochodowy, a płaciłem (mimo że osiągałem stratę). Powstaje zatem pytanie - jak w takiej sytuacji powinienem postąpić? Czy konieczne jest złożenie zeznania rocznego? Czy US nie będzie chciał mnie sprawdzić? Czym grozi, jeżeli zostawię to tak, jak jest?

Jerzy, Kluczbork

 

Z całą pewnością powinien Pan złożyć korektę zeznania rocznego. Nie jest to w tym przypadku tylko i wyłącznie kwestia zwrotu wpłaconego przez Pana podatku, ale przede wszystkim błędnego prowadzenia KPiR. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że urząd skarbowy będzie chciał przeprowadzić kontrolę ksiąg za ubiegły rok.

Radzę, by porównał sobie Pan KPiR ze starego i nowego systemu miesiąc po miesiącu. Chodzi o to, by umiał Pan sam wskazać różnice w zapisach, co wpłynęło na zmianę wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Poza tym do sporządzonej korekty należy dołączyć wyjaśnienie odnośnie powodu złożenia korekty deklaracji. Na zakończenie wyjaśnienia radzę powołać się na instytucję czynnego żalu - może Pan skorzystać z dostępnych w internecie wzorów.

Nawet gdyby nie zdecydował się Pan złożyć korekty zeznania rocznego z obawy przed kontrolą, urząd skarbowy sam może podjąć decyzję o kontroli. Taka sytuacja będzie dla Pana zdecydowanie bardziej niekorzystna, ponieważ urzędnik może Pani podważyć księgi i ukarać za błędne prowadzenie KPiR.

Podsumowując, należy sporządzić korektę zeznania rocznego, spokojnie przeanalizować księgi tak, by umiał Pan wyjaśnić różnice powstałe w wyliczeniach.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów