Poradnik Przedsiębiorcy

Faktoring również w wersji mikro - zasady działania

Utrzymanie płynności finansowej to najważniejsze zadanie każdej firmy - począwszy od wielkich międzynarodowych korporacji, na jednoosobowych działalnościach gospodarczych kończąc. Dlatego praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa szukają rozwiązań, które pozwolą na szybkie regulowanie zobowiązań finansowych wobec urzędu skarbowego, ZUS-u, czy też kontrahentów. Jednym z nich jest faktoring, czyli krótko mówiąc, wykupienie długów jednej firmy przez inną, trudniącą się taką działalnością. Jak pokazuje praktyka, jest to skuteczna metoda na poprawienie płynności finansowej, kojarzona głównie z większymi podmiotami. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej tego typu ofert skierowanych do mikro- i małych firm.

Mikrofaktoring receptą na obecne czasy?

Można powiedzieć, że jest to strzał w dziesiątkę. W Polsce przeważającą liczbę firm stanowią bowiem podmioty z sektora MSP, które nadzwyczaj często borykają się z problemem nieterminowych kontrahentów. Popyt na mikrofaktoring z pewnością się znajdzie. Z drugiej strony, firmy faktoringowe, które początkowo postawiły na ekspansję w sektorze większych przedsiębiorstw (gdzie zrobiło się już ciasno), poszukują nowych odbiorców oferowanych przez nich usług.

Faktoring dla mikroprzedsiębiorstw nie jest tak różowo...

Dlaczego zatem rynek jeszcze nie został zasypany ofertami faktoringu dla mikroprzedsiębiostw? Przede wszystkim dlatego, że firmy faktoringowe i banki traktują takie transakcje jako obciążone bardzo wysokim ryzykiem. Przekłada się to na dość wysokie ceny tego typu usług - wykupienie długu wiąże się bowiem z różnego rodzaju prowizjami oraz opłatami dodatkowymi. Cena może więc odstraszać małą firmę, która i tak już walczy z poważnymi problemami finansowymi.

Niechęć do kierowania ofert faktoringowych do mniejszych podmiotów jest również spowodowana pracochłonnością takiego rozwiązania. Oczywistym jest, że mikroprzedsiębiorca nie posiada należności opiewających na zawrotne sumy. Dla firmy faktoringowej oznacza to konieczność obsłużenia wielu mniejszych transakcji, by zarobić tyle, ile przy jednej dużej umowie podpisanej z dużym podmiotem. A obsługa transakcji zajmuje tyle samo zaangażowania i czasu, bez względu na wysokość nieuregulowanych należności.

Czy to oznacza, że nie należy spodziewać się większego rozwoju mikrofaktoringu?

Faktoring - poszukiwanie złotego środka

Skierowanie oferty firm faktoringowych do małych przedsiębiorstw będzie coraz bardziej powszechne, ponieważ - mimo wymienionych wyżej wad - dostrzegają one potencjał takiego rozwiązania. Niektóre z nich już wcześniej znalazły sposób na dotarcie do grona klientów z sektora MSP, ograniczając własne ryzyko do niezbędnego minimum.

Część z nich zajmuje się obsługą klientów, których roczny obrót oscyluje wokół kilku milionów złotych. Inne zdecydowały się na skierowanie swojej oferty do mikro- i małych przedsiębiorstw współpracujących z wiarygodnymi, dużymi podmiotami. Spotykanym rozwiązaniem jest również określenie minimalnej wartości, jaka musi znaleźć się na fakturze, by firma faktoringowa zajęła się taką transakcją (np. od 500 zł w górę).

Jakie zalety z mikrofaktoringu dla przedsiębiorcy?

Przedsiębiorca sprzedający długi zyskuje przede wszystkim zastrzyk pieniędzy, które może swobodnie przeznaczyć na spłatę własnych zaległości oraz bieżących zobowiązań. Ponadto, od momentu podpisania umowy, to na faktorze ciążą obowiązki monitorowania oraz troszczenia się o terminowe regulowanie płatności przez dłużników. Dla przedsiębiorcy oznacza to brak konieczności wyznaczania osób odpowiedzialnych za takie zadania, czy też zatrudnienia dodatkowego personelu w tym celu. Co więcej, może on spokojnie zająć się swoją podstawową działalnością.

Dzięki opiece faktora przedsiębiorca może zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną poprzez oferowanie sprzedaży z wydłużonym terminem płatności (nabywcy będą dyscyplinowani przez faktora, dlatego wzrośnie regularność i terminowość spłaty zobowiązań).

Podsumowując, w najbliższym czasie można się spodziewać wzrostu liczby ofert tzw. mikrofaktoringu. Sytuację tę powinni docenić zarówno przedsiębiorcy, którzy dzięki takim usługom będą mogli postawić na szybki i bezpieczny rozwój swojego przedsiębiorstwa, jak również firmy faktoringowe, zyskujące w ten sposób szerokie grono niezawodnych klientów.

Możesz ocenić ten artykuł