0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Faktura za import usług z VAT naliczonym w kraju sprzedawcy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Otrzymałam fakturę dokumentującą import usług od kontrahenta ze Szwajcarii. Na fakturze oprócz kwoty netto widnieje naliczona w Szwajcarii kwota podatku VAT. Z tego co wiem, taka transakcja nie powinna być rozliczona w VAT przez nich, tylko przeze mnie - zwróciłam się do kontrahenta, który przyznał mi rację i zgodził się zwrócić wartość podatku. Jak powinnam zatem rozliczyć transakcję? Czy konieczna jest korekta?

Janina, Konin

 

Rzeczywiście zgodnie z podstawową zasadą w przypadku importu usług spoza terytorium UE, podatek VAT powinien zostać rozliczony przez nabywcę usługi. W związku z tym na fakturze dokumentującej import nie powinna znajdować się kwota brutto, a jedynie netto, do której Pani jako nabywca nalicza podatek VAT zgodnie z odpowiednią, krajową stawką.

W takiej sytuacji należałoby zwrócić się do kontrahenta o wydanie faktury korygującej - należy bowiem pamiętać, że faktury muszą oddawać stan faktyczny. W związku z tym sam zwrot przez kontrahenta niepoprawnie naliczonego podatku na Pani konto nie będzie wystarczający do odpowiedniego udokumentowania transakcji. W przypadku braku faktury korygującej, konieczne będzie opodatkowanie krajową stawką kwoty brutto z faktury.

Co do zasady, VAT wykazany w związku z importem usług jest neutralny, bowiem podatnik wykazuje go w rejestrze sprzedaży VAT oraz w przypadku, gdy przysługuje mu prawo do odliczenia w rejestrze zakupu VAT.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów