0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odwrotne obciążenie po 1 lipca 2015

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę sprzedaż produktów objętych odwrotnym obciążeniem. Do tej pory wszystkim klientom (firmom) wystawiałem faktury bez naliczonego VAT-u, z oznaczeniem odwrotnego obciążenia. Słyszałem, że od lipca 2015 sytuacja uległa zmianie. Mam jakieś dodatkowe obowiązki przed wystawieniem faktury?

Artur, Warszawa

 

Od 1.07.2015 zmieniły się przepisy dotyczące procedury odwrotnego obciążenia.

Od tej daty na sprzedawcy towarów objętych odwrotnym obciążeniem ciąży dodatkowy obowiązek sprawdzenia, czy ich nabywca jest czynnym podatnikiem VAT lub czy także korzysta ze zwolnienia. Jeżeli nabywca towaru objętego procedurą odwrotnego obciążenia nie jest vatowcem, wówczas to sprzedawca ma obowiązek naliczenia podatku VAT zgodnie ze stawką odpowiadającą danemu towarowi. Jeśli natomiast nabywca jest czynnym podatnikiem VAT, sprzedawca wystawia fakturę z oznaczeniem odwrotne obciążenie na tych samych zasadach, które obowiązywały przed 01.07.2015.

Status kontrahenta w VAT można sprawdzić poprzez Portal podatkowy.

Proszę również pamiętać, że od 01.07.2015 sprzedawcy towarów objętych odwrotnym obciążeniem zobowiązani są składać Informację podsumowującą na formularzu VAT-27, zawierającą informację zbiorczą o dokonanych przez podatnika transakcjach.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów