Podstawowe sprawdzenie potencjalnego partnera nic nie kosztuje, dlatego warto wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby mieć pewność, że zawiera się współpracę z rzetelnym i godnym zaufania kontrahentem.
Bezpłatne możliwości sprawdzenia kontrahenta
CEIDG
W przypadku gdy kontrahent prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, można skorzystać m.in. z informacji zawartych w CEIDG, które dotyczyć będą:
sprawdzenia, czy firma została zarejestrowana,
sprawdzenia, czy nie została zawieszona,
sprawdzenia, czy nie została wykreślona z rejestru,
zweryfikowania danych, czy są zgodne z tymi, które przedstawił.
Krajowy Rejestr Długów
W przypadku, gdy kontrahentem jest spółka prawa handlowego (np. spółka z o.o.), przedsiębiorca ma prawo wglądu do pełnego odpisu z KRD, a w szczególności:
do działu IV, który informuje o zaległości wobec urzędu skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy o przeprowadzonych egzekucjach komorniczych,
do działu VI, który informuje o przeprowadzonym postępowaniu likwidacyjnym lub o ogłoszeniu upadłości.
SEED-on-Europa
SEED-on-Europa to system udostępniony przez Komisję Europejską, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą sprawdzić dane kontrahenta w zakresie wyrobów akcyzowych. Dane zgromadzone w SEED dotyczą:
ważności numeru akcyzowego,
rodzaju działalności,
grupy wyrobów akcyzowych.
VIES
VIES (potwierdzenie numeru VAT) to system, dzięki któremu można sprawdzić aktywność numeru VAT, jeżeli mamy do czynienia z kontrahentem zagranicznym.
Inne czynności, które mogą potwierdzić wiarygodność kontrahenta
Ponadto przedsiębiorca może:
przeczytać opinie o kontrahencie w internecie, pamiętając, że dość często negatywne komentarze wystawia konkurencja,
sprawdzić firmę np. przez rozmowę telefoniczną,
zweryfikować posiadane certyfikaty wiarygodności jak Rzetelna Firma,
zwrócić się do kontrahenta w celu uzyskania druków rejestrowych, głównie zaświadczenia o nadaniu NIP i REGON.
Płatne możliwości sprawdzenia kontrahenta
Rejestr dłużników BIG
Na stronie Biura Informacji Gospodarczej można pobrać InfoMonitor - Raport o Przedsiębiorcy, który wskaże, czy dany kontrahent nie figuruje w Rejestrze Długów, a jeśli tak, to na jaką kwotę zalega i kto go zgłosił. Można otrzymać taką informację po złożeniu wniosku osobiście w biurze obsługi klienta BIG, listownie lub przez stronę internetową, po uprzednim zarejestrowaniu.
Wniosek do urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Przedsiębiorca może złożyć odpłatny wniosek do US, aby określić czy kontrahent nie ma zaległości z tytułu nieopłacania podatku VAT lub podatku dochodowego, co wymaga zgody obu stron. Składając wniosek do US, można się dowiedzieć również, czy klient jest czynnym podatnikiem VAT - w tym przypadku przedsiębiorca nie potrzebuje zgody strony.
Podobnie można złożyć wniosek do ZUS o wydanie informacji, czy klient nie zalega z należnościami cywilnoprawnymi.
Wywiadownie handlowe
Najdroższym sposobem określenia wierzytelności kontrahenta jest skorzystanie z usług wywiadowni handlowych. Firmy te oferują rzetelne sprawdzenie klienta, który może prowadzić działalność zarówno w kraju, jak i za granicą. Docierają do byłych pracowników kontrahenta, samodzielnie sprawdzają historię firmy i przedstawiają pełen raport przedsiębiorcy.
Przedsiębiorcy mają wiele możliwości sprawdzenia wiarygodności kontrahenta przed zawarciem z nim współpracy. Podstawowe czynności, jak sprawdzenie wpisu do CEIDG lub research internetowy przeprowadzony na własną rękę, są bezpłatne i łatwo dostępne. Jednak, aby mieć stuprocentową pewność, że klient niczego nie ukrywa, można sięgnąć po płatne raporty US czy ZUS albo skorzystać z usług wywiadowni handlowych.