Poradnik Przedsiębiorcy

Usługa elektroniczna dla kontrahenta z UE

Świadczę usługę hostingu strony www na serwerze na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej. Muszę w związku z powyższym wystawić fakturę na firmę znajdującą się na terytorium Wspólnoty. Mam jednak problem z ustaleniem odpowiedniej stawki VAT. Jaką stawką opodatkować wspomnianą czynność?

Marek, Gródek

 

Jeżeli świadczona przez Pana usługa hostingowa jest usługą elektroniczną,  a nabywcą jest firma z Unii Europejskiej, posiadająca NIP-UE, miejscem jej świadczenia będzie zgodnie z art. 28b ustawy o VAT kraj nabywcy. Zastosowanie będą więc miały zasady ogólne opodatkowania usług świadczonych na rzecz zagranicznego kontrahenta. Zobowiązanym do odprowadzenia podatku będzie nabywca usług, a fakturę sprzedaży należałoby wystawić podając w polu stawka VAT  informację, iż transakcja nie podlega podatkowi VAT.

Przypominam również, że w takiej sytuacji obie firmy zobowiązane są zarejestrować się dla celów dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Konieczne będzie również złożenie z tego tytułu informacji okresowej VAT-UE.