0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

O leasingu — poradnik dla przedsiębiorców

Wielkość tekstu:

Dzisiaj warto szukać oszczędności, szczególnie optymalizacji podatkowych. Jedną z dostępnych opcji jest leasing dla przedsiębiorców. W jego ramach możesz pozyskać komfortowy samochód (nowy lub używany) i obniżyć wysokość należności podatkowych. Co warto o tym wiedzieć? Jakie auto opłaca się obecnie wziąć w leasing? 

Czym jest leasing?

Leasing to forma finansowania, w której ramach leasingodawca finansuje wybrany środek trwały i oddaje go w użytkowanie leasingobiorcy na podstawie stosownej umowy. Kiedy okres obowiązywania kontraktu się zakończy, możesz zdecydować się na wykupienie pojazdu. W trakcie obowiązywania kontraktu musisz ponosić koszty — płacić ratę leasingu, a także m.in. ubezpieczenie. Część z nich możesz jednak odliczyć od podatku. To popularna forma optymalizacji. Decydują się z niej skorzystać często zarówno młodzi, początkujący przedsiębiorcy, jak i ci, którzy już od lat działają na rynku. 

W kontekście leasingu warto też pamiętać o poniższych kwestiach. 

  • Okres obowiązywania umowy — może wynosić np. 24 lub 60 miesięcy. Zależy to od rodzaju leasingu, a także oferty konkretnego leasingodawcy. 
  • Opłata wstępna — to Twój wkład w zakup pojazdu. 
  • Kwota wykupu — to suma, za jaką można wykupić auto po upływie okresu przewidzianego w umowie leasingowej. 

Jakie korzyści płyną z leasingu?

Decydując się na leasing, możesz czerpać m.in. następujące korzyści: 

  • obniżyć wysokość należności podatkowych — zaoszczędzić w legalny sposób (istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od rat leasingowych i zwiększenia kosztów uzyskania przychodu, a tym samym obniżenie podstawy opodatkowania); 
  • zyskać dostęp do sprawnego pojazdu ułatwiającego wykonywanie pracy — niezawodne auto (nowe lub używane) będzie Cię wspierało w realizacji obowiązków firmowych; 
  • zadbać o płynność finansową firmy — nie musisz ponosić jednorazowo dużego wydatku na zakup samochodu. Możesz rozłożyć go w czasie (na udział własny, mniejsze raty i wykup na końcu umowy); 
  • wpłynąć korzystnie na wizerunek firmy — poruszając się nowoczesnym, sprawnym samochodem, zaznaczasz profesjonalizm firmy i to, że ta dobrze radzi sobie na rynku. 

Leasing daje liczne korzyści przedsiębiorcom z różnych branż. W jego ramach możesz zdecydować się na pojazd dla siebie, ale nie tylko. Możesz zawrzeć również umowę, dzięki której zbudujesz flotę samochodów firmowych — np. dla przedstawicieli handlowych, menedżerów czy dyrektorów. Będą one dodatkowo motywowały Twoich pracowników do lojalności wobec Ciebie, pozostania w firmie, a także dążenia do osiągania coraz lepszych wyników. Samo auto służbowe będzie też atrakcyjnym benefitem dla przyszłych pracowników. 

Co można wziąć w leasing?

Leasing kojarzy się przede wszystkim z samochodami. I słusznie — bo to na nie najczęściej decydują się przedsiębiorcy. Umowę można jednak zawrzeć również m.in. na motocykl, maszyny i urządzenia potrzebne do pracy, maszyny rolnicze, przyczepy. Ważne jest dostosowanie odpowiedniej oferty do swoich potrzeb i znalezienie takiej, które spełni Twoje oczekiwania — ułatwi codzienną pracę, pozwoli zastosować optymalizacje podatkowe i będzie dopasowana do Twoich założeń budżetowych. 

Jakie auta opłaca się wziąć w leasing w 2024 roku?

Jeśli zdecydujesz się wziąć auto w leasing, staniesz przed trudnym wyborem: na jaki model się zdecydować? Poniżej znajdziesz informacje na temat dwóch polecanych samochodów, w które opłaca się zainwestować w 2024 roku.  

  1. Peugeot 408 — leasing Peugeot 408 to propozycja dla tych, którzy szukają jednocześnie auta o ciekawej sylwetce, doskonałych parametrach, niezawodnego i w rozsądnej cenie. Właśnie taki jest ten model. Możesz zdecydować się np. na wersję Allure z silnikiem 1.2 i 130 KM lub na model GT z silnikiem 1.8 i 180 KM. Oba są zasilane benzyną i wyposażone w automatyczne skrzynie biegów. W wyposażeniu znajdują się m.in.: system monitorowania martwego pola, dwustrefowa automatyczna klimatyzacja, system aktywnego monitorowania pasa ruchu czy system rozpoznawania znaków drogowych. Odpowiadają za komfort kierowcy, a także za bezpieczeństwo jego i pasażerów.
  1. Peugeot 308 — to kolejny wart zainteresowania model od marki Peugeot. Leasing opłaca się w tym wypadku przede wszystkim ze względu na ekonomiczny charakter samochodu. Auto ma silnik o optymalnej pojemności (1.2 l w wersji Allure) i mocy 130 koni mechanicznych. To pozwala na jednocześnie wystarczająco dynamiczną i oszczędną jazdę. Wyposażenie obejmuje m.in. czujnik deszczu (automatycznie włączane wycieraczki), otwór na narty czy ESP — system stabilizacji toru jazdy. 

Wybierając auto dla siebie, zastanów się przede wszystkim nad tym, który model uwzględnia Twoje potrzeby i założenia budżetowe. 

Samochód w leasingu to wygoda, oszczędności i zwiększone możliwości dotyczące Twojej mobilności. Opłaca się w nie zainwestować. Trzeba jednak wybrać model na miarę swoich potrzeb i założeń finansowych. Warte zainteresowania pod tym kątem są m.in. Peugeot 408 i Peugeot 308.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów