Okresy wypowiedzeń umowy o pracę reguluje ściśle Kodeks pracy. Bywają jednak sytuacje, w których dopuszcza się wydłużenie okresu wypowiedzenia, kiedy jest to korzystne dla pracownika. Jakie skutki może wywołać wydłużenie okresu wypowiedzenia o pracę? W artykule wyjaśniamy, jakie mogą być skutki wydłużenia okresu wypowiedzenia.
Ustawowe okresy wypowiedzenia
Jak już wcześniej wspomniano, w Kodeksie pracy podane są sztywne okresy wypowiedzeń i co zasady rzadko dochodzi do sytuacji, kiedy jedna ze stron chce ten okres zmodyfikować. Okresy wypowiedzeń są zależne od dwóch głównych czynników: od rodzaju umowy oraz stażu pracy, jaki pracownik posiada u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny znacznie różni się od okresu wypowiedzenia umowy na czas określony i nieokreślony. Czas wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony są uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynoszą:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Bieg wypowiedzenia – jak liczyć?
Bieg wypowiedzenia, czyli jego początek i koniec, uzależnia się od tego, czy okres wypowiedzenia jest liczony w tygodniach, czy w miesiącach. W praktyce oznacza to, że wypowiedzenie złożone tego samego dnia nie zawsze będzie rozpoczynało i kończyło bieg w tej samej dacie.
Przykład 1.
Pani Agnieszka jest zatrudniona na umowę o pracę na okresie próbnym, jej umowa jest zawarta od 3 lipca 2020 roku do końca września 2020 roku. Pani Agnieszka wypowiedziała umowę 31 sierpnia 2020 roku. Okres wypowiedzenia jej umowy zakończy się 12 września – posiada bowiem tydzień wypowiedzenia, który rozpoczyna swój bieg w pierwszą niedzielę po złożeniu wypowiedzenia, a kończy się w sobotę.
Przykład 2.
Pan Arkadiusz jest zatrudniony na umowę na czas nieokreślony i w danej firmie pracuje 2 lata. 31 sierpnia 2020 pracodawca wypowiedział mu umowę. Okres wypowiedzenia pana Arkadiusza zakończy się 30 września. Momentem rozpoczęcia biegu wypowiedzenia jest bowiem – w przypadku okresów miesięcznych – pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypowiedzenie zostało złożone. Okres wypowiedzenia kończy się zatem z ostatnim dniem miesiąca, czyli w tej sytuacji będzie to 30 września 2020 roku.
Warto nadmienić, że dwie strony mogą rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, czyli za porozumieniem stron. Wówczas to w drodze wzajemnego porozumienia dwie strony ustalają termin zakończenia umowy, który może być dowolny, np. dzień kolejny, ale również termin odległy – za dwa tygodnie, miesiąc itd. W tym trybie rozwiązania umowy nie ma z góry określonych terminów.
Skutki wydłużenia okresu wypowiedzenia
Choć okresy wypowiedzenia charakteryzują się w Kodeksie pracy sztywnymi terminami, istnieją sytuacje, kiedy mogą one ulec wydłużeniu. Kodeks pracy przewiduje jeden taki przypadek. Zgodnie z art. 36 § 5 kp sytuacja taka może mieć miejsce, jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. Wówczas okres wypowiedzenia może zostać wydłużony z dwóch tygodni do miesiąca lub z miesiąca na trzy miesiące.
W przepisach brakuje jednak adnotacji, że możliwe jest umowne wydłużenie okresu wypowiedzenia. Choć więc kwestia ta nie jest uregulowana w Kodeksie pracy, umowne wydłużenie okresu wypowiedzenia jest dopuszczalne.
Umowne skutki wydłużenia okresu wypowiedzenia
Orzecznictwo sądowe dopuszcza modyfikację okresu wypowiedzenia umowy, jednak tylko wtedy, kiedy jest to korzystne dla pracownika. W tym miejscu warto przytoczyć pierwszą uchwałę, która dopuściła przedłużenie okresu wypowiedzenia umowy. Była to uchwała z 9 listopada 1994 roku, I PZP 46/94, OSNP z 1995, nr 7, poz. 87, w której rozważono kwestię 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Sąd stwierdził, że zastrzeżenie w umowie o pracę zawartej na czas nieokreślony 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia tej umowy przez zakład pracy jest dopuszczalne, ale tylko gdy spełnione są odpowiednie warunki oraz – co najbardziej znaczące – przedłużenie okresu wypowiedzenia jest korzystne dla pracownika.
Zakończenie umowy o pracę w systemie wFirma.pl
System wFirma.pl umożliwia bardzo intuicyjne i łatwe rozliczenia z pracownikami. Cały proces zatrudnienia pracownika jest niezwykle przejrzysty i zautomatyzowany. Zakończenie współpracy z pracownikiem, w tym zakończenie umowy, również jest w systemie niezwykle proste. W wFirma.pl można dodać zakończenie umowy o pracę w zakładce KADRY » UMOWY, zaznaczyć daną umowę oraz wybrać opcję DODAJ » ZAKOŃCZENIE.
W zależności od rodzaju umowy oraz podstawy rozwiązania umowy system może wymagać podania powodu ustania stosunku pracy lub wybrania okresu wypowiedzenia umowy. Wybrana podstawa rozwiązania umowy jest automatycznie wykazywana w świadectwie pracy. Po zapisaniu zmian wyświetli się okno HISTORIA ZMIAN WARUNKÓW UMOWY, w którym można wydrukować dokument rozwiązania/wypowiedzenia umowy o pracę poprzez zaznaczenie zakończenia umowy i wybór opcji DRUKUJ.
Proces zakończenia współpracy z pracownikiem bywa trudny, warto mieć wówczas solidne narzędzie, które stanowi wsparcie w pracy.