0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sprzedaż mieszana a rezygnacja z odliczania podatku VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę działalność w postaci sprzedaży mieszanej - w przeważającej większości uzyskuję przychody z usług zwolnionych z opodatkowana, jedynie znikomą część moich przychodów w ramach firmy stanowi sprzedaż książek, która podlega opodatkowaniu VAT-em. Dlatego też korzystam z proporcji i odliczam VAT od części zakupów. Chciałabym jednak zrezygnować z proporcji i nie odliczać podatku VAT w ogóle. Czy jest to możliwe? Czy w takim przypadku nieodliczony podatek VAT może stanowić mój koszt uzyskania przychodu?

Marcelina, Warszawa

 

W przypadku sprzedaży mieszanej rzeczywiście istnieje możliwość zrezygnowania z odliczania podatku VAT - tzn. uznania, iż proporcja wynosi 0%. Jednakże, aby można było skorzystać z takiej opcji, proporcja taka musi być w rzeczywistości mniejsza niż 2%.

Natomiast, zgodnie z opiniami organów skarbowych, nawet jeśli istnieje możliwość przyjęcia proporcji 0%, to nie będzie możliwe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wartości naliczonego podatku VAT. Zgodnie z przepisami, podatek VAT nie może stanowić kosztu, jeśli podatnik miał prawo do jego odliczenia, ale z niego zrezygnował.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów