0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Umawianie wizyt w urzędzie skarbowym – nowy pomysł MF!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ostatnio dużo mówiło się o kontakcie online oraz telefonicznym z urzędem skarbowym. Mimo możliwości korzystania z wymienionych środków komunikacji z fiskusem podatnicy od otwarcia urzędów skarbowych dla petentów i tak odwiedzają urząd skarbowy osobiście. W związku z tym MF pracuje nad wdrożeniem systemu rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. Niektóre województwa, np. podlaskie czy wielkopolskie, już wdrożyły przyjmowanie interesantów na umówione wizyty. Na czym ma polegać umawianie wizyt w urzędzie skarbowym?

Fiskus ograniczył kontakty z podatnikami?

W związku z epidemią koronawirusa postanowiono ograniczyć możliwość spotkania się osobiście z pracownikami urzędu skarbowego. Tak więc czasowo ograniczony jest dostęp do siedziby urzędu. Wizyta możliwa jest przez 3 dni w tygodniu. 

Standardowe godziny przyjęć to:

  • Poniedziałek: 12.00–18.00

  • Środa: 9:00–15:00

  • Piątek: 9:00–13:00

Ministerstwo zapewnia, że przy kontaktach z podatnikami zachowane są wszelkie środki ostrożności, m.in. z zachowaniem dystansu społecznego. W inne dni urzędnicy pracują, ale świadczą usługi podatnikom za pośrednictwem usług elektronicznych, e-PUAP i telefonu.

Informacje dotyczące zasad obsługi podatników publikowane są na bieżąco na stronach internetowych wszystkich urzędów oraz wywieszone w ich siedzibach.

Czy tylko osobiście można załatwić sprawy z urzędem?

Jak można przeczytać w Interpelacji nr 9383, KAS zapewnia różne formy kontaktu pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym. Przy wielu sprawach nie ma konieczności osobistego kontaktu z urzędnikiem. Umożliwiony jest kontakt telefoniczny oraz mailowy i KAS zachęca do korzystania z usług elektronicznych. Na przykład możliwa jest wysyłka zeznania podatkowego do działu podatkowego, korzystając z usługi Twój e-PIT lub systemu e-Deklaracje.

Szczegółowe informacje o elektronicznych usługach dla podatników znajdują się na stronach internetowych poszczególnych urzędów oraz w Portalu Podatkowym podatki.gov.pl.
Co więcej, na stronie biznes.gov.pl znajduje się opis usług świadczonych drogą elektroniczną przez urzędy skarbowe. Przykładową usługą, którą można wykonać online, jest uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach.

Umawianie wizyt w urzędzie skarbowym

Jak wskazuje Piotr Dziedzic, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w uprzednio wskazanej interpelacji:

„W najbliższym czasie planowane jest wdrożenie systemu do rezerwacji wizyty w urzędzie skarbowym, którego pierwsze testy zostały już przeprowadzone w województwach podlaskim i wielkopolskim. Docelowo założeniem tego systemu jest, aby usługa została uruchomiona we wszystkich urzędach skarbowych w kraju”.

Nie pozostaje więc nic innego, jak czekać na rozwiązania planowane przez Ministerstwo Finansów i zobaczyć, w jaki sposób będą one działać w praktyce. Na pewno umawianie wizyt w urzędzie jest pozytywnym krokiem w stronę przedsiębiorców, którzy zamiast prowadzić biznes, stoją w kolejce, czekając na przyjęcie. Po wejściu w życie tego rozwiązania będą oni mogli umówić się na konkretną godzinę i dzień, dzięki czemu zaoszczędzą czas i będą mogli skupić się na swoich firmach.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów