Ostatnio dużo mówiło się o kontakcie online oraz telefonicznym z urzędem skarbowym. Mimo możliwości korzystania z wymienionych środków komunikacji z fiskusem podatnicy od otwarcia urzędów skarbowych dla petentów i tak odwiedzają urząd skarbowy osobiście. W związku z tym MF pracuje nad wdrożeniem systemu rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. Niektóre województwa, np. podlaskie czy wielkopolskie, już wdrożyły przyjmowanie interesantów na umówione wizyty. Na czym ma polegać umawianie wizyt w urzędzie skarbowym?
Fiskus ograniczył kontakty z podatnikami?
W związku z epidemią koronawirusa postanowiono ograniczyć możliwość spotkania się osobiście z pracownikami urzędu skarbowego. Tak więc czasowo ograniczony jest dostęp do siedziby urzędu. Wizyta możliwa jest przez 3 dni w tygodniu.
Standardowe godziny przyjęć to:
-
Poniedziałek: 12.00–18.00
-
Środa: 9:00–15:00
-
Piątek: 9:00–13:00
Ministerstwo zapewnia, że przy kontaktach z podatnikami zachowane są wszelkie środki ostrożności, m.in. z zachowaniem dystansu społecznego. W inne dni urzędnicy pracują, ale świadczą usługi podatnikom za pośrednictwem usług elektronicznych, e-PUAP i telefonu.
Czy tylko osobiście można załatwić sprawy z urzędem?
Jak można przeczytać w Interpelacji nr 9383, KAS zapewnia różne formy kontaktu pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym. Przy wielu sprawach nie ma konieczności osobistego kontaktu z urzędnikiem. Umożliwiony jest kontakt telefoniczny oraz mailowy i KAS zachęca do korzystania z usług elektronicznych. Na przykład możliwa jest wysyłka zeznania podatkowego do działu podatkowego, korzystając z usługi Twój e-PIT lub systemu e-Deklaracje.
Umawianie wizyt w urzędzie skarbowym
Jak wskazuje Piotr Dziedzic, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w uprzednio wskazanej interpelacji:
„W najbliższym czasie planowane jest wdrożenie systemu do rezerwacji wizyty w urzędzie skarbowym, którego pierwsze testy zostały już przeprowadzone w województwach podlaskim i wielkopolskim. Docelowo założeniem tego systemu jest, aby usługa została uruchomiona we wszystkich urzędach skarbowych w kraju”.
Nie pozostaje więc nic innego, jak czekać na rozwiązania planowane przez Ministerstwo Finansów i zobaczyć, w jaki sposób będą one działać w praktyce. Na pewno umawianie wizyt w urzędzie jest pozytywnym krokiem w stronę przedsiębiorców, którzy zamiast prowadzić biznes, stoją w kolejce, czekając na przyjęcie. Po wejściu w życie tego rozwiązania będą oni mogli umówić się na konkretną godzinę i dzień, dzięki czemu zaoszczędzą czas i będą mogli skupić się na swoich firmach.