Poradnik Przedsiębiorcy

Zwolnienie podmiotowe z VAT - przekroczenie obowiązującego limitu

Aktualnie korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT, jednakże obawiam się, że mogę przekroczyć limity. Po przekroczeniu jakiej dokładnie kwoty przychodu będę musiał zostać płatnikiem VAT?

Kamil, Leszno

 

Zgodnie z przepisami zwolnienie podmiotowe z VAT nie przysługuje przedsiębiorcom, których wartość sprzedaży opodatkowanej przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwotę 200 000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). U przedsiębiorców rozpoczynających w danym roku działalność limit zwolnienia z VAT liczony jest proporcjonalnie w stosunku do okresu jej prowadzenia, czyli:

200 000 zł x (liczba dni w jakich prowadzona jest działalność w danym roku/ogólna liczba dni w roku podatkowym)