Zawsze kiedy otrzymywałam płatność przed zamówieniem, była to jedna płatność na 10%. W celu udokumentowania przyjęcia zaliczki wystawiałam wówczas fakturę zaliczkową, a po dokonaniu sprzedaży fakturę końcową. Obecnie jednak zdarzyła się taka sytuacja, że klient wpłaca pierwszą zaliczkę na 10%, a po tygodniu drugą na 20% i dopiero potem następuje realizacja. Jak udokumentować dwie zaliczki? Czy otrzymywanie kilku zaliczek jest prawnie dozwolone?
Agata, Koluszki
Każde otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT. Dlatego też każde otrzymanie zaliczki powinno być udokumentowane fakturą zaliczkową. Przepisy podatkowe nie ograniczają możliwości przyjęcia kliku zaliczek na poczet jednego zamówienia. Należy jednak pamiętać, że każda zaliczka musi zostać wykazana w rejestrze sprzedaży VAT.
W przedstawionej sytuacji należało:
wystawić fakturązaliczkową na wartość pierwszej otrzymanej zaliczki,
wystawić fakturę zaliczkową na wartość drugiej otrzymanej zaliczki,
- w momencie dokonania sprzedaży wystawić fakturę końcową, na której powinny widnieć informacje o wcześniej przyjętych obu zaliczkach oraz informacja o tym ile, po uwzględnieniu zaliczek, pozostało do zapłaty.