Przedsiębiorcy dokonujący importu usług mają obowiązek wykazania podatku VAT zarówno po stronie podatku należnego, jak i naliczonego z otrzymanej faktury. Pojawia się jednak pytanie, czy konieczne jest wykazanie takiej faktury oraz jakie są konsekwencje niewykazania importu usług. Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Kiedy występuje import usług?
W celu uznania transakcji zakupu za import usług konieczne jest spełnienie łącznie 4 warunków:
-
miejscem świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT jest terytorium Polski,
-
usługodawca posiada siedzibę, miejsce zamieszkania lub pobytu poza terytorium Polski,
-
usługobiorca jest osobą prawną, osobą fizyczną mającą siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej i są zobowiązani do rozliczania się w polskim urzędzie skarbowym,
-
usługa jest świadczona odpłatnie.
Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.
W związku z tym w większości przypadków obowiązek rozliczenia podatku VAT znajdzie się po stronie nabywcy usługi.
Import usług
Import usług - czynny podatnik VAT
Prawidłowe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług jest bardzo ważne, bo decyduje o tym:
-
kiedy import usług ująć w ewidencji VAT,
-
w której deklaracji go wykazać,
-
kiedy powstaje prawo do odliczenia VAT należnego od importu usług (będącego jednocześnie podatkiem naliczonym)
Przy określaniu daty powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług przez nabywcę usług, należy kierować się takimi samymi zasadami, jak przy ustalaniu momentu świadczenia usługi w Polsce przez podmioty krajowe.
Zatem obowiązek podatkowy w przypadku importu usług co do zasady powstaje w chwili wykonania usługi lub jeśli przed tym terminem usługobiorca przekazał całość lub część zapłaty – z chwilą przekazania zapłaty w odniesieniu do uiszczonej części wynagrodzenia.
Podatnik dokonujący importu usług ma obowiązek opodatkować transakcję według krajowej stawki podatku VAT oraz wykazać ją w deklaracji VAT-7 (rozliczenie miesięczne) lub VAT-7K (rozliczenie kwartalne). Importu usług nie wykazuje się w deklaracji VAT-UE. Obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu importu usług co do zasady ciąży na nabywcy usługi.
Import usług - podatnik zwolniony z VAT
W odniesieniu do importu usług nie uznaje się zwolnień z podatku VAT. Podatnicy, którym w ramach transakcji krajowych przysługuje zwolnienie z VAT w odniesieniu do importu usług, nie mogą z niego skorzystać, w związku z czym mają również obowiązek wykazać import usług na formularzu VAT-9M. Podatek należy dodatkowo rozliczyć w terminie 25 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Zapłacony podatek VAT przez podatników zwolnionych z VAT można zaliczyć do kosztów w dacie jego zapłaty. Zapłacony podatek VAT należy zakwalifikować do kolumny 13 KPiR jako inne wydatki związane z działalnością.
Kurs do przeliczenia waluty na PLN
W przypadku importu usług podatnik powinien zastosować kurs średni NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.
Konsekwencje niewykazania importu usług
W wielu przypadkach podatnicy nie wiedzą, w jaki sposób wykazać import usług lub też wykazują go błędnie, np. w złym okresie rozliczeniowym, nie zdając sobie sprawy, że błędne wykazanie lub niewykazanie importu usług wiąże się z konsekwencjami karno-skarbowymi, jeśli taka nieprawidłowość zostałaby stwierdzona w trakcie kontroli.
Ważne! Obniżenie podatku należnego w przypadku importu usług zgodnie z art. 86 ust. 10b ustawy o VAT możliwe jest w deklaracji, w której podatek powinien zostać wykazany. |
W sytuacji, gdy import usług nie zostanie wykazany lub zostanie wykazany błędnie i fakt ten zostanie wykryty w czasie kontroli skarbowej, może zostać wydana decyzja, że wykazaniu podlegać będzie wyłącznie podatek VAT należny bez możliwości odliczenia podatku naliczonego. Pomniejszenie podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony możliwe jest bowiem w sytuacji, gdy import usług zostanie terminowo i poprawnie wykazany.
Zatem w sytuacji niewykazania importu usług może dojść do powstania zaległości podatkowej i konieczności zapłaty podatku VAT należnego bez możliwości obniżenia jego wysokości o podatek naliczony. Wpłatę należności należy uregulować wraz z odsetkami za zwłokę.
W celu uniknięcia konsekwencji karnych w przypadku niewykazania importu usług lub jego wykazania w błędnej wysokości warto samodzielnie dokonać skorygowania wspomnianych błędów. Przez skorygowanie rozumie się złożenie korekty deklaracji VAT-7 oraz wykazanie podatku VAT należnego i naliczonego związanego z importem usług.
Samodzielne dokonanie korekty deklaracji (przed kontrolą skarbową) nie powoduje negatywnych skutków. Nie powstaje w takiej sytuacji zaległość podatkowa, ponieważ transakcje importu usług wykazuje się zarówno po stronie podatku należnego, jak i naliczonego.
Uwaga! Obowiązek wykazywania importu usług ciąży na polskich podatnikach również, gdy importowane usługi są zwolnione od podatku (np. usługi finansowe czy ubezpieczeniowe). Podatek należny z tytułu importu w takim przypadku nie jest co prawda naliczany, lecz mimo to podatnicy obowiązani są ująć importowane usługi w odpowiednich pozycjach deklaracji VAT. |