W związku z zakończeniem roku podatkowego, przedsiębiorcy zobowiązani są do sporządzenia spisu z natury. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak poprawnie przeprowadzić remanent. Dlatego też warto znać zasady sporządzania spisu z natury.
Remanent powinien zawierać
Zgodnie z przepisami, podatnicy zobowiązani są do sporządzenia spisu z natury na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności. Odpowiednio sporządzony spis będzie obejmował:
- towary handlowe,
- materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze,
- półwyroby,
- produkcję w toku,
- wyroby gotowych,
- braki i odpady.
Arkusz spis z natury - wzór z omówieniem
Spis z natury na dzień rozpoczęcia działalności
Inwentaryzacja, czyli spis z natury na koniec grudnia
Spis z natury i jego ujęcie w Księdze Przychodów i Rozchodów
Remanent powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób uczestniczących w spisie.
Dane, jakie powinien zawierać spis określa par. 25 Rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Są to:
- imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwa firmy),
- data sporządzenia spisu,
- numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury,
- szczegółowe określenie towaru i innych składników wymienionych w par. 24,
- jednostka miary,
- ilość stwierdzona w czasie spisu,
- cena w złotych i groszach za jednostkę miary,
- wartość wynikająca z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową,
- łączna wartość spisu z natury,
- klauzula "Spis zakończono na pozycji...",
- podpisy osób sporządzających spis oraz podpis właściciela zakładu (wspólników), z tym że przy prowadzeniu:
- księgarń i antykwariatów księgarskich - spisem z natury można obejmować jedną pozycją wydawnictwa o tej samej cenie, bez względu na nazwę i nazwisko autora, z podziałem na książki, broszury, albumy i inne;
- działalności kantorowej - spisem z natury należy objąć niesprzedane wartości dewizowe;
- działów specjalnych produkcji rolnej - spisem z natury należy objąć niezużyte w toku produkcji materiały i surowce oraz ilość zwierząt według gatunków z podziałem na grupy.
Zasady sporządzania spisu z natury - wycena
Przedmiot wyceny | Sposób wyceny |
materiały i towary handlowe | wg cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia |
półwyroby (półfabrykaty), wyroby gotowe i braki własnej produkcji | wg kosztów wytworzenia |
odpady użytkowe, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową | wg wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania |
niesprzedane wartości dewizowe | wg cen zakupu z dnia sporządzenia spisu, a w dniu kończącym rok podatkowy - według cen zakupu, jednak w wysokości nie wyższej niż kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w dniu kończącym rok podatkowy |
wartość rzeczy zastawionych | wg wartości rynkowej |
produkcja niezakończona (przy działalności usługowej i budowlanej) | wg kosztów wytworzenia, z tym że nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej |
produkcja zwierzęca | wg cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, z uwzględnieniem gatunku, grupy i wagi zwierząt |
W przypadku wyceny bardzo istotny jest fakt, że podatnik jest zobowiązany dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury.
Pobierz darmowy wzór spisu z natury w formacie pdf i docx!
Jak wpływa wysokość remanentu na wyliczenia podatkowe
U podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących KPiR dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania przychodu:
- powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub
- pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Spis z natury powinien zostać wpisany do księgi według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne, szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników. Zestawienie przechowuje się łącznie z księgą.
Spis z natury w systemie wFirma.pl
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów zobowiązani są do sporządzenia spisu z natury na koniec roku podatkowego czyli na dzień 31.12.2021 rok. Aby wprowadzić w systemie wFirma.pl sporządzony spis z natury, należy przejść do zakładki EWIDENCJE » REMANENTY » DODAJ REMANENT » w wyświetlonym oknie w polu RODZAJ należy wybrać REMANENT KOŃCOWY. Po wpisaniu wartości i zapisaniu, remanent końcowy zostanie ujęty w KPiR w kolumnie 15, a system automatycznie wygeneruje remanent początkowy na dzień 1 stycznia 2022 roku, na taką samą wartość jak remanent końcowy.