Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Strategia budowy linków dla różnych rodzajów stron

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jednym z kluczowych procesów w pozycjonowaniu strony internetowej jest systematyczny link building, czyli budowanie profilu linków wewnętrznych i zewnętrznych. Strategia budowy linków jest zależna od wielu czynników, m.in. architektury informacji w witrynie i celów biznesowych przedsiębiorcy. Na co warto zwrócić uwagę, projektując strukturę linków?

Z jakich elementów składa się link?

  • Anchor – tekst widoczny dla użytkownika klikającego link. Sygnalizuje tematykę podlinkowanej strony zarówno człowiekowi, jak i robotom Google. Anchor text jest czynnikiem rankingowym, dlatego powinien być dopasowany do adresu URL. Wyróżniamy m.in. anchory exact match (np. „pozycjonowanie stron”), partial match (np. „jak pozycjonować sklep z odzieżą”) i pozbawione słów kluczowych (np. „kliknij tutaj”, „znajdziesz w tym artykule”). Stosowanie tych samych anchorów dla różnych podstron może przyczynić się do kanibalizacji słów kluczowych. To sytuacja, w której Google żongluje adresami URL z jednej witryny w wynikach wyszukiwania, nie mogąc się zdecydować, która podstrona jest najważniejsza.
  • Adres URL – składa się przede wszystkim z protokołu (np. HTTPS), nazwy domeny (np. „poradnikprzedsiebiorcy”) i rozszerzenia (np. „pl”, „com.pl”, „eu”). Aktualnie odchodzi się od używania „www” w adresach URL. Strona główna może być dostępna pod adresem https://nazwadomeny.pl, a podstrona – https://nazwadomeny.pl/blog/nazwa-artykulu. Taki adres nazywamy przyjaznym – nie zawiera zbędnych informacji (np. daty publikacji artykułu) czy ciągów liter i cyfr (np. https://nazwadomeny.pl/blog/16226298).
  • Tytuł – zawartość atrybutu title wyświetla się po najechaniu kursorem na link. Może przekazywać dodatkowe informacje użytkownikowi.
  • Parametry rel – jednymi z najpopularniejszych są rel="dofollow" i rel="nofollow". W pierwszym przypadku link przekazuje moc domeny adresowanej stronie, w drugim przypadku – nie. Google podkreśla, że linki w artykułach sponsorowanych powinny być oznaczane rel="sponsored".
  • Parametry target – określają sposób otwarcia linkowanej strony przez użytkownika. Jeżeli nie chcemy, aby podstrona odwiedzona przez klienta została zastąpiona linkowaną, używamy parametru target="_blank", który powoduje otwarcie strony w nowej karcie przeglądarki.

Strategia budowy linków dla bloga

Struktura linków wewnętrznych bloga koncentruje się na:

  • pozycjonowaniu strony głównej na dominujące słowo kluczowe, które odzwierciedla tematykę bloga;
  • wzmacnianiu autorytetu strony głównej poprzez umieszczanie linków w treściach blogowych i źródłach zewnętrznych;
  • wzajemnym linkowaniu artykułów, które się uzupełniają lub mogą zainteresować odbiorcę pokrewnym tematem;
  • linkowaniu wpisów na blogu ze źródeł zewnętrznych.

Pamiętajmy także o przemyślanej strukturze kategorii artykułów blogowych. Nie powielajmy tych samych słów kluczowych w nazwach kategorii i wpisach. Dzięki temu unikniemy wspomnianej kanibalizacji fraz. Warto wiedzieć, że często przyczyniają się do niej tagi będące kopiami kategorii i zaburzające strukturę witryny przez niespójne nazewnictwo.

Przykład 1.

Autorka bloga o modnych wnętrzach chce zebrać artykuły o stylu skandynawskim w jednej kategorii. Jej nazwa powinna brzmieć przyjaźnie dla czytelników i Google, ale niepowtarzalnie na tle tytułów wpisów. Adres URL zawierający nazwę kategorii i artykułu mógłby wyglądać tak: https://nazwadomeny.pl/skandynawskie-inspiracje/jak-urzadzic-salon-w-stylu-skandynawskim.

Jednym z wartościowych, lecz wymagających i czasochłonnych sposobów na organizację treści na blogu są klastry tematyczne.

W każdym klastrze wyróżnia się:

  • pillar page – stronę omawiającą kluczowy temat i zoptymalizowaną pod główną frazę, np. „pozycjonowanie stron”;
  • cluster content – treści omawiające zagadnienia wspomniane na pillar page i zoptymalizowane pod frazy z długiego ogona, np. „jak pozycjonować wizytówkę w ramach Google”.

Linki w treściach niższego rzędu wiodą głównie do pillar page, przekazując jej moc. Niezależne klastry tematyczne omawiają jedno szerokie zagadnienie. To oznacza, że nie należy umieszczać linka do poradnika o projektowaniu logo w artykule o marketing automation.

Strategia budowy linków dla freelancera

Strony freelancerów i małych firm powinny zawierać nie tylko blog ekspercki, który pomaga w budowaniu świadomości marki i zaufania wśród klientów, ale także opisy usług i portfolio.

Dobrym pomysłem jest stworzenie podstrony kumulującej linki do poszczególnych usług. Przykładowo podstrona https://nazwadomeny.pl/uslugi-graficzne/ może zawierać linki https://nazwadomeny.pl/projektowanie-logo/ i https://nazwadomeny.pl/projektowanie-grafik-instagram/. Linki do usług powinny być lokowane w artykułach blogowych i opcjonalnie w opisach kategorii zbierających artykuły. Oczywiście pamiętajmy o zachowaniu zbieżności tematycznej.

Zdarza się, że strona będąca prezentacją usług i portfolio przekształca się w niewielki sklep internetowy z kilkoma produktami elektronicznymi: e-bookami, webinarami czy kursami online. Aby zapobiec powstawaniu tzw. orphan pages, czyli osieroconych stron, do których nie prowadzą żadne linki wewnętrzne, wszelkie nowości w obrębie witryny powinny być linkowane z istniejących już podstron. W tym przypadku linki do produktów można umieścić w artykułach blogowych. Z kolei menu główne powinno wzbogacić się o zakładkę „Sklep”. Strona główna może promować produkty, których sprzedaż jest najbardziej opłacalna dla przedsiębiorcy.

Strategia budowy linków dla sklepu internetowego

Link building sklepu internetowego powinien skupiać się na wzmacnianiu podstron, które mają charakter sprzedażowy i największą szansę na wyświetlenie się w topowych wynikach wyszukiwania w Google. Ponadto warto budować blog ekspercki z porównaniami, rankingami i recenzjami produktów oraz pomocnymi poradnikami dla klientów na najwcześniejszym etapie lejka sprzedażowego. Zoptymalizowane wpisy blogowe o charakterze doradczym i inspiracyjnym poprawią widoczność sklepu w wyszukiwarce i będą nośnikiem linków do produktów oraz kategorii produktowych.

Jednym z często popełnianych błędów jest pozycjonowanie strony głównej sklepu na słowa kluczowe cechujące się wysoką konkurencyjnością, lecz niską konwersją. Do takich fraz należą m.in. „lodówki”, „telewizory” czy „słuchawki”. Nie pozwalają na odkrycie intencji użytkownika. Większy sens ma pozycjonowanie sklepu na frazy łączące produkt z marką (np. „telewizory LG”) lub produkt z konkretnym modelem (np. „słuchawki JBL TT10”).

Ponadto strategia linkowania wewnętrznego sklepu internetowego powinna uwzględniać tworzenie podkategorii na podstawie długich i precyzyjnych zapytań użytkowników oraz filtrów z parametrami produktów. Dzięki temu rozwiązaniu potencjalny klient może trafić na podstronę wyświetlającą modele, które spełniają warunki określone we frazie „smartfon Samsung aparat 64 Mpix”.

Skąd można pozyskiwać linki zewnętrzne?

  • Serwisy zapleczowe – częściej nazywane PBN-ami, czyli Private Blog Networks. Dawne zaplecza SEO przypominały raczej farmy linków. Aktualizacje algorytmów Google ograniczyły spamowanie linkami z domen niskiej jakości i wymusiły tworzenie witryn o wyższej jakości – zarówno tekstowej, jak i technicznej.
  • Artykuły sponsorowane – sklepy internetowe mogą publikować artykuły z linkami na dużych serwisach tematycznych, a małe biznesy lokalne – na serwisach informacyjnych omawiających bieżące wydarzenia z życia społeczności.
  • Wpisy gościnne – mogą być efektem udanego networkingu. Przedsiębiorcy zamawiający grafiki na strony internetowe mogą potrzebować specjalisty SEO, a klienci eksperta od pozycjonowania – projektów graficznych.
  • Współpraca z influencerami – blogerzy mogą testować zarówno produkty fizyczne, jak i elektroniczne. Pamiętajmy, że warto zwracać uwagę nie tylko na parametry domeny pod kątem linkowania, ale także na stopień zaangażowania społeczności. Potężna liczba obserwujących niekoniecznie oznacza wysokie zyski ze współpracy. Lepszym wyborem może być mniej popularny influencer, lecz mający wierne grono aktywnych odbiorców.
  • Wartościowe komentarze na stronach zbliżonych tematycznie – sztuczna szeptanka jest łatwa do rozpoznania i nie przynosi korzyści ani autorowi komentarza, ani linkowanej stronie. Co prawda link z rel="dofollow" jest cenny, ale warto postarać się także o wygenerowanie naturalnego ruchu.
  • Media społecznościowe – udostępnianie strony w grupach Facebooku skutkuje zdobywaniem linków z rel="nofollow". O ile nie przekazują mocy pozycjonerskiej, o tyle dywersyfikują profil linków i zwiększają ruch.

Jak wybrać źródła linków zewnętrznych?

Pozyskiwanie linków, szczególnie z parametrem rel="dofollow", należy poprzedzić analizą serwisu, na którym ma zostać opublikowany artykuł sponsorowany z linkiem przekazującym moc, czyli tzw. link juice.

W tym celu przydają się nie tylko płatne narzędzia, np. Surfer SEO, Semrush, Senuto czy Ahrefs. Warto założyć bezpłatne konta na platformach pośredniczących w zakupie linków. Serwisy takie jak Linkhouse czy WhitePress pomagają ocenić wartość domen pod kątem SEO. Rejestracja nie zobowiązuje do skorzystania z oferty, więc możemy skontaktować się na własną rękę z właścicielami wyselekcjonowanych serwisów.

Pamiętajmy jednak, że próby nawiązania indywidualnej współpracy z reklamodawcami są na tyle czasochłonne, że zakup linków przez platformę jest korzystniejszy finansowo – nawet z uwzględnieniem prowizji dla jej twórców. Ponadto możemy od razu zadecydować, czy chcemy umieścić link w istniejącej treści, czy zakupić artykuł sponsorowany – dostarczony przez nas lub stworzony przez redakcję. W efekcie oszczędzamy czas również na negocjowaniu oferty i nie zwlekamy z pozycjonowaniem naszej strony.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów