Poradnik Przedsiębiorcy

Deklaracja roczna złożona papierowo - czy warto?

Dopełniając obowiązków związanych z zakończeniem roku podatkowego przedsiębiorcy muszą złożyć do urzędu skarbowego deklarację roczną. Do kiedy jest termin złożenia deklaracji rocznych za 2019 rok? Czy warto złożyć roczny PIT papierowo czy lepiej elektronicznie oraz jak sposób złożenia deklaracji rocznej wpływa na zwrot nadpłaty podatku? Wyjaśniamy!

Terminy składania deklaracji rocznych

Złożenie deklaracji rocznej za 2019 rok należy wykonać w terminie:

  • 2 marca 2020 r. - dotyczy ryczałtowców składających deklarację na formularzu PIT-28,
  • 30 kwietnia 2020 r. - dotyczy podatników rozliczających przychody na formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38.

Co ważne, termin złożenia powyższych deklaracji rocznych rozpoczyna bieg od 15 lutego 2020 r. Jednak jeżeli podatnik złoży roczny PIT przed 15 lutego 2020 r. urząd skarbowy uzna, jego złożenie na dzień 15 lutego 2020 r., co jest równoznaczne z rozpoczęciem terminu oczekiwania na zwrot podatku.

Zeznanie roczne składać papierowo czy elektronicznie?

Podatnicy mają możliwość złożenia deklaracji rocznej w formie papierowej do urzędu skarbowego, z zachowaniem terminu do złożenia deklaracji rocznych. Jednakże złożenie deklaracji rocznej papierowo wydłuża okres oczekiwania na zwrot podatku.

W przypadku, gdy deklaracja roczna składana jest elektronicznie urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty podatku dochodowego. Natomiast deklaracja roczna złożona papierowo wydłuża okres zwrotu podatku do 3 miesięcy, liczony od dnia złożenia deklaracji (art. 77. § 1 Ordynacji podatkowej).

Licząc na krótszy zwrot nadpłaty podatku z zeznania rocznego zdecydowanie warto złożyć deklarację roczną elektronicznie. Można w tym celu skorzystać z systemu wfirma.pl służącego do samodzielnego prowadzenia księgowości online, który umożliwia generowanie i wysyłkę deklaracji rocznej z działalności, o czym więcej w artykule: Zeznania roczne przedsiębiorcy - jak sporządzić?

Z informacji jakie można przeczytać w ostatnich dniach na forach księgowych przedsiębiorcy skarżą się, że urzędy skarbowe nie chcą przyjmować papierowych deklaracji rocznych składanych przed 15 lutego 2020 r. Równocześnie elektroniczne złożenie deklaracji rocznych na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze możliwe, gdyż Ministerstwo Finansów nie udostępniło jeszcze XML części formularzy nowych zeznań rocznych, w tym PIT-36 i PIT-36L.