Poradnik Przedsiębiorcy

JPK a zawieszenie działalności - z czym się wiąże?

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W niedługim czasie planuję zawieszenie działalności. Czy mimo zawieszenia działalności będę zobowiązany do składania JPK?

Paweł, Jelenia Góra

 

Obowiązek przesyłania JPK_VAT od stycznia 2018 roku dotyczył wszystkich podatników VAT. Zwolnieni z tego obowiązku są jedynie ci przedsiębiorcy, którzy korzystają w pełni ze zwolnienia z VAT (zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe).

Natomiast od 1 października 2020 roku obowiązuje nowy plik JPK_V7M (dla rozliczeń miesięcznych) i JPK_V7K (dla rozliczeń kwartalnych), który należy wysyłać w ujęciu miesięcznym, w terminie do 25. dnia miesiąca za poprzedni okres rozliczeniowy.

Obowiązek miesięcznego składania JPK_7K dotyczy również podatników rozliczających się kwartalnie z tytułu podatku od towarów i usług.

JPK a zawieszenie działalności

W sytuacji gdy w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik nie prowadzi zapisów w rejestrach VAT zakupu i sprzedaży to wówczas nie ma on obowiązku przesyłania JPK_V7 za okresy zawieszenia.

Wyjątkiem od powyższej reguły są sytuacje, w których zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych nie ma miejsca (art. 99 ust. 7b ustawy o VAT) są nimi:

  • dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • dokonanie importu usług lub kupno  towarów – w zakresie których są podatnikami,
  • zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego,
  • wystąpienie obowiązku rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu i obowiązku skorygowania podatku naliczonego.

W powyższych przypadkach, pomimo zawieszenia działalności gospodarczej, należy prawidłowo ująć w ewidencji VAT czynności lub zdarzenia, które wystąpiły - i złożyć JPK_V7.