0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozliczenie VAT w sklepie internetowym

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Sklepów internetowych przybywa z roku na rok. Jeżeli Ty również rozważasz założenie e-sklepu, to prawdopodobnie masz wiele pytań. Jedno z nich może dotyczyć podatku VAT i tego, czy jako osoba działająca w branży e-commerce, musisz być podatnikiem VAT. Zobacz, jak powinno przebiegać rozliczenie VAT w sklepie internetowym.

Czym jest podatek VAT – podatek od towarów i usług?

Podatek od towarów i usług (czyli podatek VAT, PTU) to podatek pośredni. Ma to związek ze sposobem jego naliczania i rozliczania. Co to oznacza? Gdy kupujesz określone produkty lub usługi, płacisz VAT – wysokość tego podatku jest wyszczególniona na paragonie lub fakturze. Z kolei zapłaceniem podatku na konto właściwego urzędu skarbowego zajmuje się sprzedawca. Jednocześnie ten sam sprzedawca, kupując produkty od hurtowni, również płaci VAT. Wówczas to hurtownia ma obowiązek się z niego rozliczyć.

Dla podatku VAT charakterystyczne jest zróżnicowanie stawek. Podstawowa stawka VAT wynosi 23 proc., ale w niektórych przypadkach zastosowanie mają stawki niższe:

  • Stawka 5 proc. ma zastosowanie do niektórych artykułów higienicznych (podpaski, pieluchy), produktów dla dzieci (smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe) i produktów spożywczych (buliony, żywność homogenizowana).
  • Stawka 8 proc. ma zastosowanie do czasopism specjalistycznych (z wyłączeniem czasopism regionalnych i lokalnych drukowanych czy na płytach) i niektórych produktów spożywczych (musztarda, słodka papryka i pieprz).

Rozróżnienie stawek jest istotne, jeżeli w swoim sklepie internetowym zamierzasz sprzedawać różne rodzaje produktów. Aby ustalić prawidłową stawkę VAT dla towaru, który chciałbyś mieć w swojej ofercie, powinieneś skorzystać z tzw. matrycy VAT – załączników do ustawy o VAT.

Przykład 1.

W związku z pandemią COVID-19 myślisz o tym, aby wprowadzić do oferty swojego sklepu płyny do dezynfekcji rąk o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych do użytku domowego. Jaka stawka VAT ma zastosowanie w przypadku tych produktów? Prawidłowa stawka to 8 proc.

Kiedy nie trzeba dokonywać zgłoszenia do VAT?

Sprzedając produkty w sklepie internetowym, nie zawsze będziesz musiał dokonywać zgłoszenia do VAT. Ze zwolnienia z VAT możesz skorzystać, gdy Twoje przychody (wartość sprzedaży) w danym roku nie przekroczyły 200 tys. zł – to tzw. zwolnienie podmiotowe.

Działalność rozpoczniesz w trakcie roku kalendarzowego? Wówczas limit uprawniający do zwolnienia z VAT odpowiednio się zmniejszy. Jego wysokość szybko wyliczysz przy pomocy jednego z internetowych kalkulatorów limitu uprawniającego do zwolnienia VAT.

Przykład 2.

Działalność gospodarczą rozpocząłeś 1 września 2021 r. Do końca roku pozostało 122 dni. Oznacza to, że limit wartości sprzedaży uprawniający do zwolnienia z VAT będzie wynosił 66 849,32 zł.

Musisz jednocześnie wiedzieć, że ze zwolnienia podmiotowego nie będziesz mógł skorzystać, gdy w swoim e-sklepie zamierzasz sprzedawać m.in.:

  • Preparaty kosmetyczne i toaletowe.
  • Komputery, wyroby elektroniczne i optyczne.
  • Urządzenia elektryczne i nieelektryczny sprzęt gospodarstwa domowego.
  • Towary objęte akcyzą – papierosy, alkohol.
  • Wyroby z metali szlachetnych.

Przykład 3.

W swoim sklepie internetowym zamierzasz handlować artykułami kosmetycznymi – zamierzasz otworzyć małą e-drogerię. Oferując klientom m.in. perfumy, szampony, dezodoranty czy kosmetyki do makijażu, musisz zarejestrować się jako podatnik VAT.

Zdecydowałeś się skorzystać ze zwolnienia z VAT, gdyż nie sprzedajesz żadnych produktów z powyższej listy? Pamiętaj, że przekroczenie limitu wartości sprzedaży spowoduje, że będziesz musiał zarejestrować się do VAT. Mimo że kwota 200 tys. zł wydaje się wysoka, to jej przekroczenie nie będzie kłopotem, jeżeli Twój sklep zacznie się szybko rozwijać.

Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?

Aby zgłosić się do VAT, musisz złożyć wniosek do właściwego urzędu skarbowego. Służy do tego formularz VAT-R. Możesz to zrobić na kilka sposobów, np. osobiście lub przez pełnomocnika. Jeżeli udzielisz pełnomocnictwa (np. radcy prawnemu), to dodatkowo zapłacisz 17 zł tytułem opłaty skarbowej. Nie zapłacisz jednak za pełnomocnictwo udzielone członkowi rodziny, np. żonie, mężowi czy rodzeństwu.

Sama rejestracja do celów VAT nie wiąże się z opłatą. Odpłatne jest natomiast wydanie przez urzędnika potwierdzenia rejestracji. Jeżeli chcesz otrzymać takie potwierdzenie, zapłacisz 170 zł.

Rozliczenie VAT w sklepie internetowym – jakie są skutki rejestracji do VAT?

Rejestracja do celów VAT rodzi konkretne skutki. Czy są one dla Ciebie – jako przedsiębiorcy – korzystne? To zależy, gdyż rozpatrzyć należy dwie sytuacje:

1. VAT a cena produktu dla klienta

Gdy skorzystasz ze zwolnienia VAT, masz szansę bycia bardziej konkurencyjnym – możesz zaoferować konsumentowi korzystniejszą dla niego cenę (która nie będzie zawierała VAT). To sposób, aby z jednej strony skutecznie zachęcić do siebie klientów, którzy szukają okazji zakupowych, a z drugiej poradzić sobie z konkurencją w postaci dużych sklepów internetowych, które ze względu na wartość sprzedaży muszą do cen doliczać podatek VAT.

2. Odliczanie VAT od faktur zakupowych

Prowadząc firmę, będziesz otrzymywał faktury od sprzedawców, np. za usługi telefoniczne czy artykuły biurowe potrzebne do prowadzenia firmy. Jako podatnik VAT będziesz miał prawo odliczyć VAT z faktur zakupowych od należnego podatku VAT wynikającego ze sprzedaży produktów w Twoim sklepie internetowym. Szczególnie mocno odczujesz tę korzyść, jeżeli masz sporo kosztów związanych z prowadzeniem firmy.

Jeżeli możesz, ale nie musisz zarejestrować się jako podatnik VAT, to dokonując wyboru, weź pod uwagę zarówno korzyści wynikające z możliwości zaoferowania konsumentowi atrakcyjnej ceny, jak i szacowaną wysokość kosztów prowadzenia działalności.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów