0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Spóźniona opłata składki na ubezpieczenie chorobowe

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ze względu na opóźnioną płatność jednej z firm i braku środków na koncie spóźniliśmy się z opłaceniem składek ZUS o jeden dzień, w konsekwencji czego zostałem wykreślony na okres 3 miesięcy z ubezpieczenia chorobowego. Nie rozumiem, dlaczego spóźniona opłata składki na ubezpieczenie chorobowe powoduje tak drastyczne konsekwencje. Proszę o pomoc i podpowiedź, jak wybrnąć z tej sytuacji?

Mariusz, Nysa

 

Osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą oprócz obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, może również podlegać dobrowolnie pod ubezpieczenie chorobowe. Dzięki temu w razie choroby może liczyć na zasiłek chorobowy. Jednak aby móc z niego skorzystać musi upłynąć 90-dniowy okres wyczekiwania. Oznacza to, że prawo do zasiłku chorobowego ma przedsiębiorca, który opłacał składkę chorobową nieprzerwanie od trzech miesięcy.

Z różnych przyczyn może jednak zdarzyć się tak, że przedsiębiorca nie opłaci składek w terminie. Spóźniona opłata składki na ubezpieczenie chorobowe lub wpłata składek w niepełnej kwocie skutkuje wykreśleniem przedsiębiorcy z tego ubezpieczenia.

Ważne!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma obowiązku informować przedsiębiorcy o wykreśleniu z ubezpieczenia chorobowego.

W takiej sytuacji przedsiębiorca może zgłosić wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o kontynuację ubezpieczenia chorobowego. Warto uzasadnić z jakiego powodu nastąpiła przerwa w opłacaniu składek. Jeśli ZUS przychyli się do wniosku, ubezpieczenie zachowa ciągłość. W sytuacji kiedy decyzja urzędu będzie negatywna, ubezpieczenie ustaje z pierwszym dniem miesiąca, za który składki zostały opłacone z opóźnieniem lub w niepełnej kwocie. W takim przypadku, podobnie jak przy dobrowolnej rezygnacji, przedsiębiorca będzie zobowiązany do złożenia formularzy ZUS ZWUA i ZUS ZUA.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów