Prowadzisz działalność gospodarczą na terenie województwa warmińsko-mazurskiego? Poszukujesz wsparcia na podniesienie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników? Usługi rozwojowe dla przedsiębiorców w województwie warmińsko-mazurskim to szansa na podniesienie kwalifikacji zawodowych Twoich pracowników. W grudniu 2023 roku Krajowa Agencja Informacyjna INFO Sp. z o.o. pozyskała dotację z Unii Europejskiej na realizację projektu pn. „Usługi rozwojowe dla przyszłości Warmii i Mazur”. Nabór podmiotów zainteresowanych pozyskaniem wsparciem zaplanowano do końca 2026 roku. Na realizację projektu zarezerwowano kwotę blisko 36 mln zł. Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur – działanie 7.5 Rynek pracy. Według szacunków dotację będzie mogło pozyskać 1030 MŚP (w tym osoby prowadzące działalność na własny rachunek) oraz 1740 osób, które są pracownikami MŚP.
Usługi rozwojowe dla przedsiębiorców z Warmii i Mazur - kto może ubiegać się o wsparcie?
Aby zostać beneficjentem projektu pn. „Usługi rozwojowe dla przyszłości Warmii i Mazur”, należy spełnić 1 z poniższych przesłanek:
- mieć od co najmniej 6 miesięcy siedzibę, filię, delegaturę lub oddział i prowadzić działalność (status MŚP) w województwie warmińsko-mazurskim (działalność nie może być zawieszona – udział w projekcie jest możliwy dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia wznowienia), a pracownicy, którzy mają zostać objęci wsparciem, powinni być zatrudnieni od co najmniej 3 miesięcy u pracodawcy;
- mieć od co najmniej 6 miesięcy siedzibę, filię, delegaturę lub oddział i odprowadzać podatki na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, pracowników również obowiązuje okres 3-miesięcznego zatrudnienia u pracodawcy.
Jeżeli chodzi o definicję pracownika, to regulamin udziału w projekcie odsyła do zapisów o personelu w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20 grudnia 2022 roku w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na lata 2021-2027.
Podmiot finansujący usługi rozwojowe ustalił natomiast 2 kategorie przedsiębiorców, które będą preferowane. Zakłada się bowiem, że:
- minimum 30 usług rozwojowych będzie przeznaczonych dla przedsiębiorców i ich pracowników świadczących lub planujących świadczyć usługi dla osób wymagających opieki długoterminowej,
- 348 pracowników MŚP powinno być objętych usługą rozwojową w zakresie kształtowania kompetencji i umiejętności niezbędnych do obsługi działań przedsiębiorstwa zgodnych z zasadami zielonej gospodarki (w tym o obiegu zamkniętym).
Mimo że zakłada się realizację projektu do końca 2026 roku, nie należy czekać do ostatniej chwili. Operator zastrzega sobie prawo zakończenia rekrutacji m.in. w przypadku wcześniejszego wyczerpania puli środków. Możliwe jest również czasowe zawieszenie rekrutacji, gdy wystąpi ryzyko nieosiągnięcia wskaźników.
Ile wynosi wartość dofinansowania?
Maksymalna kwota, jaką może pozyskać przedsiębiorstwo, to 48 000 zł. Zakłada się jednak, że MŚP musi wnieść wkład własny na poziomie 50%. Istnieje jednak możliwość obniżenia wysokości wkładu własnego. W regulaminie przewidziano przypadki, których spełnienie powoduje, że wkład własny wynosi jedynie 20%. Mowa tutaj o spełnieniu co najmniej 1 z poniższych kryteriów:
- przedsiębiorca skorzysta z usługi rozwojowej prowadzącej do zdobycia umiejętności niezbędnych do obsługi działań przedsiębiorstwa zgodnych z zasadami zielonej gospodarki, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym;
- przedsiębiorca skorzysta z usługi rozwojowej prowadzącej do zdobycia umiejętności w zakresie świadczenia usług dla osób wymagających opieki długoterminowej;
- podmiot jest mikro lub małym przedsiębiorstwem;
- MŚP prowadzi działalność przyczyniającą się do rozwoju inteligentnych specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego (żywność wysokiej jakości, ekonomia wody, drewno i meblarstwo, zdrowe życie);
- MŚP skorzysta z usługi rozwojowej prowadzącej do zdobycia kwalifikacji, o których mowa w art. 2 pkt. 8 Ustawy z dnia 22 grudnia 2015 roku o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji lub walidacji.
Przedsiębiorcy muszą również pamiętać, że koszt usługi rozwojowej nie może być wyższy niż roczny obrót z działalności gospodarczej. Dofinansowanie usług rozwojowych ma formę refundacji części poniesionych kosztów i stanowi pomoc de minimis. Przedsiębiorca ma możliwość uwzględnienia podatku VAT, gdy faktycznie został on poniesiony, a podmiot nie ma prawnej możliwości jego odzyskania. Co do zasady usługi rozwojowe powinny być realizowane na terytorium Polski. Jeżeli względy merytoryczne, techniczne, organizacyjne lub formalne uniemożliwiają spełnienie powyższego warunku, operator udzielający wsparcia może zezwolić na realizację szkolenia poza granicami kraju.
Co jest przedmiotem wsparcia?
Jeżeli mówimy o dofinansowaniu kursów i szkoleń z Funduszy Europejskich, to mamy do czynienia z Przedmiotowym Systemem Finansowania (PSF). Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorca zgłasza do operatora swoje potrzeby w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, dochodzi do oceny ich zasadności i w ostatecznym rozrachunku dofinansowane są usługi rozwojowe z BUR, na które jest popyt, czyli:
- usługi szkoleniowe mające na celu nabycie, potwierdzenie lub wzrost kompetencji, w tym przygotowujące do uzyskania kwalifikacji lub umożliwiające potwierdzenie kwalifikacji oraz pozwalające na rozwój przedsiębiorstwa i jego pracowników;
- usługi doradcze mające na celu nabycie, utrzymanie lub wzrost kompetencji oraz pozwalające na rozwój MŚP.
Należy jednak wspomnieć, że na usługi doradcze można pozyskać jedynie 50% wsparcia. Nie można natomiast ponosić żadnych wydatków przed zawarciem umowy z operatorem.
Jak wygląda proces rekrutacji?
Przedsiębiorcy mający siedzibę na terytorium województwa warmińsko- mazurskiego, którzy chcą przystąpić do projektu, na początek muszą przygotować 3 dokumenty:
- formularz zgłoszeniowy MŚP,
- formularz informacyjny o ubieganiu się o pomoc de minimis,
- oświadczenie o spełnieniu kryteriów MŚP (obligatoryjny w przypadku przedsiębiorstw wykazujących powiązania).
Operator dopuszcza następujące formy złożenia ww. dokumentów: osobiście w biurze projektu, za pośrednictwem poczty lub przesyłek kurierskich oraz u mobilnego doradcy. Samo złożenie dokumentów nie gwarantuje sukcesu. Następnie w terminie 10 dni roboczych liczonych od daty wpływu dochodzi do oceny spełnienia warunków formalnych. Uzyskanie pozytywnej decyzji o zakwalifikowaniu przedsiębiorcy do projektu jest wiążące przez okres 3 miesięcy. To czas na dostarczenie do operatora formularza przedsiębiorcy oraz formularza pracownika (załączniki 4 i 5 do regulaminu). Na tym etapie wyznaczony jest również mobilny doradca, czyli osoba zaangażowana w realizację projektu, odpowiedzialna za diagnozę i doradztwo w zakresie określenia potrzeb rozwojowych i biznesowych przedsiębiorstwa oraz asystowanie w wyborze najkorzystniejszej usługi w BUR.
Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie przedsiębiorca musi zarejestrować firmę i swoich pracowników w Bazie Usług Rozwojowych. Istnieje możliwość skorzystania z więcej niż 1 usługi rozwojowej. W trakcie trwania umowy można wystąpić również do operatora z wnioskiem o udział w kolejnych usługach rozwojowych. Wówczas konieczne będzie złożenie wniosku o zwiększenie przyznanej pomocy wraz z załącznikami.
Jak wygląda monitoring i kontrola udziału w projekcie?
Umowa z operatorem określa w szczególności przedmiot umowy, rodzaj przyznanej pomocy, poziom dofinansowania, warunki refundacji oraz monitoring i kontrolę. Skupmy się zatem na 2 ostatnich elementach. Przedsiębiorca musi mieć świadomość, że uzyskane wsparcie ma charakter dofinansowania unijnego, a co za tym idzie, podlega kontroli:
- w miejscu realizacji usługi rozwojowej,
- w siedzibie przedsiębiorstwa (kontrola na dokumentach).
W pierwszym przypadku sprawdzane jest przede wszystkim to, czy przedsiębiorca korzysta z usługi rozwojowej i czy jest ona realizowana zgodnie ze standardami. W drugim przypadku na przedsiębiorcy ciąży obowiązek przekazania wszystkich dokumentów, które są związane z realizacją umowy i potwierdzają kwalifikowalność wydatków.
Baza Usług Rozwojowych to doskonałe narzędzie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników przedsiębiorstw. Aby skutecznie korzystać z BUR, należy zgłosić się do operatora działającego na terenie danego województwa. Przedsiębiorcy z Warmii i Mazur swoje kroki powinni skierować do Krajowej Agencji Informacyjnej INFO Sp. z o.o. Przez najbliższe 2 lata wskazany operator będzie udzielał dotacji dla MŚP na szkolenia, kursy i doradztwo podnoszące kwalifikacje zawodowe. W niektórych przypadkach wkład własny wynosi jedynie 20%, warto więc skorzystać z szansy na rozwój.