Dokonuję sprzedaży towarów klientom, którzy nie prowadzą firm. Sprzedaż dokumentuję, wystawiając paragon fiskalny na kasie fiskalnej. W momencie żądania klienta wystawiam fakturę do paragonu. W sierpniu 2020 roku klient zwrócił towar, który udokumentowany był w czerwcu paragonem i fakturą. Jak powinna być sporządzona korekta sprzedaży udokumentowanej paragonem i fakturą?
Żaneta, Wrocław
Korekta sprzedaży udokumentowanej paragonem i fakturą powinna być sporządzona poprzez wystawienie faktury korygującej oraz ujęcie wpisu korygującego w prowadzonej ewidencji korekt z kasy fiskalnej. Zatem jeżeli w celu udokumentowania transakcji na rzecz osoby nieprowadzącej działalności wystawiła Pani paragon fiskalny i fakturę do paragonu, wówczas jest Pani zobowiązana wystawić fakturę korygującą oraz ująć ją w ewidencji korekt.
Zwrot towaru udokumentowanego paragonem fiskalnym
W sytuacji, gdy podatnik zobowiązany jest do skorygowania sprzedaży, w której wyniku został wystawiony paragon fiskalny, powinien prowadzić specjalną ewidencję przeznaczoną do ujmowania wpisów z tytułu korekt sprzedaży. Obowiązek prowadzenia ewidencji korekt wynika z § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie prowadzenia kas fiskalnych, zgodnie z którym ewidencja ta powinna zawierać m.in.:
- datę sprzedaży;
- nazwę jednoznacznie identyfikującą sprzedawany towar lub wyświadczoną usługę (oraz ewentualny opis);
- termin zwrotu lub reklamacji przedmiotu sprzedaży;
- wartość brutto zwracanego towaru lub reklamowanej usługi oraz kwotę podatku należnego (w przypadku zwrotu całości);
- wartość brutto i wartość podatku należnego zwracanej kwoty (w przypadku częściowego zwrotu);
- dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży (paragon fiskalny);
- protokół zwrotu towaru lub reklamacji podpisany przez obie strony transakcji.
Wówczas w przypadku zwrotu towaru podatnik dokonuje zapisu w powyższej ewidencji, dołączając do niej zwrócony paragon potwierdzający dokonanie transakcji i nie ewidencjonuje zwrotu bezpośrednio na kasie fiskalnej. Na podstawie ewidencji dokonuje się wpisu pomniejszającego łączny raport okresowy, w okresie, w którym dokonano faktycznego zwrotu towaru lub odstąpienia od umowy.
Korekta sprzedaży udokumentowanej paragonem i fakturą
W praktyce bardzo często zdarzają się sytuacje, w których klient po dokonaniu zakupu udokumentowanego paragonem fiskalnym żąda wystawienia faktury do paragonu. W takiej sytuacji, gdy dojdzie do zwrotu towaru, sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą.
„[...] Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano”.
To jednak nie wszystko, mimo wystawienia faktury korygującej konieczne jest bowiem dokonanie stosownego wpisu w prowadzonej ewidencji korekt. Korekta sprzedaży udokumentowanej paragonem i fakturą powinna odbywać się poprzez skorygowanie obu zapisów. Zatem konieczne jest wystawienie faktury korygującej i ujęcie jej w okresie otrzymania potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę w ewidencji korekt z kasy fiskalnej. Wówczas zostaną spełnione wszystkie przesłanki i sprzedawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu zwrotu.
Na gruncie podatku dochodowego natomiast korektę ujmuje się w okresie wystawienia faktury korygującej.
Korekta faktury do paragonu a JPK_V7
Od 1 października 2020 r. wszyscy czynni podatnicy VAT zobowiązani są do sporządzania zamiast pliku JPK_VAT i deklaracji VAT jedynie plik JPK_V7. W nowej strukturze faktury wystawiane do paragonu obowiązkowo winny być oznaczane symbolem FP. Takie faktury wykazywane są jedynie w części ewidencyjnej pliku, co oznacza, ze nie mają wpływu na wartości. Jeżeli nabywca dokonuje zwrotu do sprzedaży udokumentowanej fakturą do paragonu, możliwe są dwa sposoby jej ujęcia w nowym pliku JPK_V7:
- wystawić fakturę korygującą z symbolem „FP” oraz ująć zmniejszenie/ zwiększenie na podstawie korekty wartości łącznej raportu z kasy fisklanej,
- wystawić fakturę korygującą bez symbolu „FP” i nie ujmować jej w wartości łącznej raportu z kasy, jeśli korekta jest zmniejszająca. W przypadku korekty zwiększającej konieczne jest nabicie na kasę fiskalną.