Zastanawiam się nad zmianą z podatku progresywnego 18% / 32% według skali podatkowej na podatek liniowy 19%. W związku z tym, mam kilka pytań:
- Czy będąc mechanikiem samochodowym, mogę w ten sposób opodatkować swoją działalność?
- Do kiedy należy w urzędzie miejskim oddać odpowiedni dokument na temat zmiany? Ten formularz ma może jakiś kod?
- Jakie są konsekwencje takiej zmiany? Czy będę mógł dalej rozliczać się z żoną?
Andrzej, Katowice
Zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych na podatek liniowy, jest możliwa. Istnieje jednak wyjątek: podatku liniowego nie mogą wybrać podatnicy, którzy uzyskali przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Chcąc zmienić formę opodatkowania, może Pan wybrać się do odpowiedniego urzędu skarbowego i dokonać pisemnego zawiadomienia o tym fakcie naczelnika US poprzez wypełnienie i złożenie formularza CEIDG-1. Ponadto zmiany w CEIDG, w tym także zmiany formy opodatkowania można dokonać elektronicznie na stronie rządowej. W przypadku zmiany formy opodatkowania z podatku progresywnego 18%/32% według skali podatkowej na podatek liniowy 19% zawiadomienia o zmianie formy opodatkowania należy dokonać w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyska Pan pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej. Oznacza to, że jeżeli pierwszy przychód w danym roku uzyska Pan w styczniu, to ma Pan czas na zmianę formy opodatkowania do 20 lutego danego roku. Co do zasady nie można zmienić formy opodatkowania w trakcie roku.
Po wybraniu formy rozliczania podatkiem liniowym nie będzie Pan mógł rozliczać się razem z żoną. Ponadto nie będzie miał Pan możliwości korzystania z dodatkowych ulg podatkowych, zmienią się także zasady dotyczące ustalania wysokości składki zdrowotnej.
W jaki sposób zmienić formę opodatkowania ?
Zmiana formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej wpisanej do CEIDG odbywa się poprzez złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na piśmie oświadczenia o wyborze danego sposobu opodatkowania. Nie ma ściśle ustalonego wzoru takiego formularza, jednak przyjęło się, że zmiany formy opodatkowania dokonuje się poprzez złożenie formularza aktualizacyjnego CEIDG-1. Wniosek o zmianę danych firmy CEIDG-1 można złożyć w urzędzie gminy lub miasta, ale także w formie elektronicznej przez Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl.
Należy pamiętać, że zmiana formy opodatkowania będzie skuteczna tylko wówczas, gdy informacja do urzędu skarbowego w tej sprawie dotrze w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego (art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Wyjątkiem od tej zasady jest karta podatkowa; jeśli w ubiegłym roku podatnik stosował jako formę opodatkowania kartę podatkową, to na zmianę formy opodatkowania przewidziano termin do 20 stycznia.
Przykład 1.
Pan Marcin prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z testowaniem oprogramowania. W 2024 roku korzystał z podatku liniowego, ale na rok 2025 planuje zmienić formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Pierwszy przychód w 2025 roku osiągnął w marcu. Do kiedy może dokonać zmiany formy opodatkowania na podatek liniowy za 2025 rok?
Skoro pan Marcin uzyskał pierwszy przychód w 2025 roku w marcu, to czas na zgłoszenie zmiany formy opodatkowania za 2025 rok ma aż do 20 kwietnia 2025 roku.
Zmiana formy opodatkowania z karty podatkowej
Obowiązujące przepisy co do zasady przewidują termin na zmianę formy opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z działalności gospodarczej w danym roku albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego. Jednak w przypadku, gdy przedsiębiorca stosował dotychczas jako formę opodatkowania kartę podatkową, to na zmianę formy opodatkowania ma czas do 20 stycznia; tak stanowi art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ponadto na mocy art. 32 ust. 1 tej ustawy podatnik może zrzec się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej.
Przykład 2.
Pani Krystyna od 2018 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest to działalność usługowa w zakresie handlu detalicznego kwiatami. Rozważa ona zmianę formy opodatkowania od 2025 roku. Do kiedy ma czas na zmianę formy opodatkowania?
W przypadku, gdy pani Krystyna stosowała dotychczas jako formę opodatkowania kartę podatkową, może dokonać zmian w tym zakresie w terminie do 20 stycznia 2025 roku. Powinna jednak pamiętać, że nie będzie możliwości powrotu do opodatkowania w formie karty podatkowej w przyszłości. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami (art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać jedynie ci przedsiębiorcy, którzy kontynuują opodatkowanie w formie karty podatkowej po 31 grudnia 2021 roku i nie zrezygnują ani nie utracą prawa do opodatkowania w tej formie po 31 grudnia 2021 roku. W przypadku, gdy pani Krystyna zdecyduje się na rezygnację z opodatkowania w formie karty podatkowej w 2025 roku, powinna w terminie do 20 stycznia złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego:
- oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania w ramach karty podatkowej – będzie wtedy zobligowana do stosowania jako formy opodatkowania w 2025 roku skali podatkowej;
- oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – będzie wtedy opodatkowana w 2025 roku w wybrany przez siebie sposób.
Konsekwencje zmiany formy opodatkowania
Decydując się na zmianę formy opodatkowania, należy mieć na uwadze, że każda z dostępnych w Polsce form opodatkowania wiąże się z różnymi zasadami prowadzenia ewidencji, ustalania podstawy opodatkowania, stawką podatkową, możliwością odliczenia kwoty wolnej od podatku, dostępnymi preferencjami i ulgami podatkowymi, a nawet z różnym sposobem obliczania wysokości składki zdrowotnej do zapłaty. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy specyfika prowadzonej działalności pozwala na zastosowanie jednej z preferencyjnych form opodatkowania, jakimi są podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Skala podatkowa jest dostępna dla każdego przedsiębiorcy, a podatek liniowy i ryczał od przychodów ewidencjonowanych tylko po spełnieniu określonych warunków.
Kluczowa jest analiza osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów, ponieważ nie każda forma opodatkowania pozwala na ich odliczanie, a przy skali podatkowej stawki podatku zależą od wysokości dochodu przedsiębiorcy. Szacując wysokość przychodów i kosztów, należy wziąć pod uwagę stabilność i przewidywalność źródła przychodów, plany rozwoju czy ewentualną sezonowość działalności. Należy również rozważyć, czy planowane są inwestycje, które w niektórych przypadkach mogą obniżyć podstawę opodatkowania, choć nie zawsze od razu, gdyż środki trwałe czy wartości niematerialne są rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne, o których wysokości decyduje z kolei metoda amortyzacji i stawka amortyzacyjna.
Ponadto należy zwrócić uwagę na możliwość korzystania z kwoty wolnej od podatku, preferencji i ulg podatkowych, takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem czy ulga prorodzinna. Przeanalizować należy również zasady ustalania składki zdrowotnej, które różnią się w zależności od formy opodatkowania. Także specyfika prowadzonej działalności i osobista sytuacja przedsiębiorcy mogą wpływać na opłacalność konkretnego rozwiązania. Nie można pominąć stopnia skomplikowania rozliczeń – np. skala podatkowa i podatek liniowy wymagają prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podczas gdy ryczałt ogranicza się do ewidencji przychodów. Kolejną zmienną są koszty i czas potrzebne do rozliczenia podatku dochodowego przy zastosowaniu poszczególnych form opodatkowania. Więcej o specyfice poszczególnych form opodatkowania w artykule: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-formy-opodatkowania-dzialalnosci-gospodarczej-w-polsce