0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zmiana formy opodatkowania

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zastanawiam się nad zmianą z podatku progresywnego 18% / 32% według skali podatkowej na podatek liniowy 19%. W związku z tym, mam kilka pytań:

  1. Czy będąc mechanikiem samochodowym, mogę w ten sposób opodatkować swoją działalność?

  2. Do kiedy należy w urzędzie miejskim oddać odpowiedni dokument na temat zmiany? Ten formularz ma może jakiś kod?

  3. Jakie są konsekwencje takiej zmiany? Czy będę mógł dalej rozliczać się z żoną?

Andrzej, Katowice

 

Co do zasady nie ma przeciwwskazań w zmianie formy opodatkowania z zasad ogólnych na podatek liniowy. Od tej zasady jest jednak wyjątek: podatku liniowego nie mogą wybrać podatnicy, którzy uzyskali przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik wykonywał w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Chcąc zmienić formę opodatkowania, musi Pan wybrać się do odpowiedniego urzędu skarbowego i dokonać pisemnego zawiadomienia o tym fakcie naczelnika US. Nie ma ściśle ustalonego wzoru takiego formularza. Jednak w większości urzędów skarbowych można znaleźć gotowe wzory do wypełnienia. Zmiana formy opodatkowania musi być zgłoszona do 20 stycznia. Co do zasady nie można zmienić formy opodatkowania w trakcie roku.

Po wybraniu formy rozliczania podatkiem liniowym, nie będzie Pan mógł rozliczać się razem z żoną. Ponadto nie będzie miał Pan możliwości korzystania z dodatkowych ulg podatkowych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów