Towary sfinansowane dotacją a remanent likwidacyjny dla celów VAT
Rozpoczynając działalność gospodarczą, otrzymałam dotację z urzędu pracy z tego tytułu. Został nią częściowo sfinansowany zakup środków trwałych. Jednak od ich zakupu nie dokonałam odliczenia podatku VAT. Obecnie likwiduję działalność gospodarczą, czy środki trwałe i towary sfinansowane dotacją, od których nie odliczyłam VAT, muszę wykazać w remanencie likwidacyjnym?
Justyna, Kraków
Zdaniem organów podatkowych w remanencie likwidacyjnym ujmuje się towary, od zakupu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Nawet w sytuacji, gdy z tego prawa nie skorzystał. Przy czym należy mieć na uwadze, że zazwyczaj umowy zawierane z urzędami pracy zobowiązują podatnika do zwrotu podatku VAT naliczonego od towarów i usług zakupionych w ramach przyznanego dofinansowania. Jeśli jednak podatnik nie będzie uprawniony do odliczenia VAT lub dobrowolnie z niego zrezygnuje, to zwrot VAT do urzędu nie jest wymagany.
Dlatego też należy rozważyć dwie sytuacje:
-
zakup, przy którym zrezygnowano z odliczenia VAT,
-
zakup, przy którym odliczono VAT i nie skorzystano ze sfinansowania VAT dotacją.
W przypadku, gdy przedsiębiorca dobrowolnie zrezygnuje z odliczenia VAT, towary pozostające w firmie na dzień likwidacji działalności należy ująć w remanencie likwidacyjnym, w wyniku czego podlegają one opodatkowaniu. Nie podlegają mu bowiem wyłącznie towary, od których podatnikowi nie przysługiwało odliczenie VAT. Jeśli zaś podatnik mógł odliczyć podatek VAT od zakupu towaru, ale tego nie zrobił, to i tak towar ten będzie musiał wykazać w remanencie likwidacyjnym.
Powyższe potwierdza interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi 19 września 2014 r. sygn. IPTPP2/443-514/14-4/JS. W rozpatrywanej sprawie podatnik otrzymał dotację z powiatowego urzędu pracy, za którą nabył środki obrotowe do sklepu internetowego. W umowie z urzędem została zawarta adnotacja o konieczności zwrotu VAT, jeśli zostanie on odliczony. Jednak korzystający z dotacji złożył oświadczenie, że nie będzie odliczał VAT. Towar zakupiony ze środków z dotacji pozostał na stanie firmy do dnia likwidacji działalności. Na podstawie powyższego stanu faktycznego organ podatkowy uznał, że:
Wnioskodawczyni przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednak w złożonym wniosku wyjaśniła, dlaczego nie odliczała podatku VAT (taka była informacja udzielona przez osobę w Urzędzie Pracy zajmującą się rozliczaniem dotacji). Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro – jak wskazała Wnioskodawczyni – w stosunku do zakupionych z dotacji towarów handlowych przysługiwało Jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, to w sytuacji likwidacji działalności gospodarczej Zainteresowana była zobowiązana do wykazania tych towarów w spisie z natury, a tym samym do opodatkowania ich podatkiem VAT na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 4 ustawy.
W ten sam sposób należy również traktować towary, przy których nabyciu podatnik dokonał odliczenia VAT, a kwotę VAT zwrócił do organu przyznającego dotację. W tej sytuacji podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i skorzystał z tej możliwości. Przy czym to, że podatnik dokonał zwrotu VAT, nie ma wpływu na przysługujące prawo do odliczenia podatku. Dokonanego zwrotu podatku nie można bowiem utożsamiać z utratą prawa do odliczenia VAT.
O wiele bardziej problematyczna okazuje się kwestia ujęcia w remanencie likwidacyjnym środków trwałych. Można spotkać się z poglądem, że skoro w remanencie likwidacyjnym ujmuje się towary, które zostały nabyte lub wytworzone w celu ich dalszej odsprzedaży, to nie należy do nich zaliczać środków trwałych. Inne orzeczenia mówią, że jeśli minął okres korekty to środków trwałych to nie należy ujmować ich w remanencie likwidacyjnym dla celów VAT. Obecnie jednak przeważa pogląd, że z chwilą zaprzestania prowadzenia działalności środki trwałe znajdujące się w firmie tracą swój status i stają się towarami przeznaczonymi do sprzedaży. W związku z tym należy ująć je w remanencie likwidacyjnym.
Podsumowując, w remanencie likwidacyjnym ujmuje się towary sfinansowane dotacją, a także wyposażenie i towary zaliczane u podatnika do środków trwałych, które podlegają amortyzacji. Z kolei w remanencie likwidacyjnym nie ujmuje się wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają amortyzacji, a nie są uznawane za towary.
Dojazd do pracy własnym samochodem a zeznanie roczne
Zwrot towaru na zamówienie - czy można odstąpić od umowy na odległość?
W księgowości
-
Kasy rejestrujące w automatach – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
-
Wiążąca Informacja Stawkowa – jak ją uzyskać?
-
Symbol MPP – obowiązkowy dla wszystkich transakcji objętych MPP?
-
Kody grup towarów i usług (GTU) – co jeszcze zmieni się w JPK_V7?
-
E-faktury – konsultacje publiczne wprowadzające nowy projekt ustawy
Podatki dochodowe
-
Umowa zlecenie w ramach działalności gospodarczej – analiza na gruncie podatku PIT
-
Ulga IP BOX bez bieżącej ewidencji - rewolucyjny wyrok WSA!
-
Rozliczenie dywidendy na gruncie podatkowym
-
Skutki podatkowe sprzedaży działek rolnych - warto wiedzieć
-
Odstępne dla najemcy - jak wpływa na zeznanie roczne?
Księgowość firm
-
Faktura korygująca od 2021 roku – księgowanie na przykładzie
-
Jak prawidłowo przechowywać dokumenty i dowody księgowe?
-
Zaliczka w podzielonej płatności - czy to w ogóle możliwe?
-
Czynsz za najem o wartości powyżej 15 000 zł a płatność gotówką
-
Zastosowanie kosztów autorskich przy działalności architekta - czy jest możliwe?
- Zastaw na prawach jako forma zabezpieczenia wierzytelności
- Doręczenie przesyłek sądowych przez komornika – z jakimi wiąże się kosztami?
- Zajęcie wynagrodzenia z umowy zlecenia przez komornika
- Wyjawienie majątku dłużnika na wniosek wierzyciela
- Zajęcie pensji przez komornika - jakie obowiązki ma pracodawca?