Usługi budowlane - ewidencja w KPiR
Podatnicy wykonujący usługi budowlane bardzo często mają problem z właściwym zewidencjonowaniem w księdze przychodów i rozchodów kosztów związanych z prowadzoną działalnością. Pojawiają się wątpliwości, które koszty powinny zostać ujęte w kolumnie 10, a które w 13.
W niniejszym artykule spróbuję objaśnić, w jaki sposób wykazywać wydatki w celu świadczenia usług remontowo-budowlanych w KPiR.
Przykład 1.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług remontowo-budowlanych. W ramach wykonywanych czynności kupuje glazurę, farby, pędzle, tarcze, wiertła.
Pytanie:
W jaki sposób wprowadzić do księgi kosztów i przychodów poniesione koszty?
Odpowiedź:
Koszty zakupu glazury, gipsu, kleju czy farby należy wykazać w kolumnie 10 KPiR “Zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu”. Natomiast wszelkiego rodzaju narzędzia niezbędne do wykonania usług remontowo-budowlanych powinny zostać zaewidencjonowane w kolumnie 13 KPiR “Pozostałe wydatki”, czyli pędzle, tarcze, wiertła.
Materiały i towary w usługach budowlanych
Natomiast by zrozumieć dlaczego zakup glazury, farby i kleju należy wykazać w kolumnie 10 KPiR, należy objaśnić, czym są materiały i towary handlowe.
Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów dokładnie reguluje te pojęcia (§ 3 ust. 1) :
“Materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi”. |
Natomiast:
“Towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym; towarami handlowymi są również produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.” |
Zakupiona glazura, farby czy lakiery nie stanowią u podatnika towarów handlowych, ponieważ nie będą one przez niego sprzedawane, ale z pewnością są materiałami podstawowymi, bo służą realizacji świadczonych przez niego usług budowlanych.