0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Grafik pracy – 6 porad jak go poprawnie i efektywnie ułożyć

Wielkość tekstu:

Grafik pracy to jeden z tych obowiązków, który niekiedy jest bardzo problematyczny. Należy brać bowiem pod uwagę wiele czynników - część z nich jest intuicyjnych, inne natomiast spędzają sen z powiek. Im większa jest firma, tym trudniejsze czeka nas wyzwanie. Zapraszamy do naszego wpisu, w którym przedstawimy 6 najlepszych porad w zakresie poprawnego i efektowanego układania grafiku pracy.

1. Korzystanie z internetowych rozwiązań

Jednym z ciekawszych rozwiązań, które mogą znacząco ułatwić nam tworzenie grafik pracy, jest wykorzystanie internetowych narzędzi. Harmonogram online jest bardzo korzystny, bowiem umożliwia tworzenie precyzyjnych i przede wszystkich bezkonfliktowych grafików. Tego typu programy często działają w sposób automatyczny. Możliwe jest tworzenie zarówno grafiku normowanego, jak i nienormowanego, natomiast kopiowanie ich nie sprawia najmniejszych problemów. Jedno z przykładowych narzędzi służących do ustalania grafiku pracy znajdziemy na stronie: https://inewi.pl/Funkcje/Grafiki-Pracy

2. Uwzględnianie sugestii pracowników

Jako właściciele nie możemy oczekiwać tego, że pracownicy będą dyspozycyjni przez 7 dni w tygodniu. Każdy z nas ma przecież życie prywatne i wiele innych zobowiązań. Warto zatem kontaktować się z kadrą i uwzględniać ewentualne dni wolne. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko ewentualnych zmian w grafiku. 

3. Dostosowanie grafik do biznesowych warunków

Niekiedy ilość wykonywanej pracy zależy od wielu czynników zewnętrznych. Warto zatem uwzględnić to w grafiku. W praktyce liczba pracowników w danym czasie powinna być zgodna z zapotrzebowaniem, czyli w zależności od liczby klientów lub innych okoliczności.

4. Unikanie nadgodzin

W grafiku pracy warto ograniczyć liczbę nadgodzin. Pamiętajmy o tym, że nocki są dodatkowo płatne - często nawet +20% do stawki godzinowej. Za nadgodziny pracownicy oczekują natomiast od 50% do 100%. W znaczącym stopniu podnoszą one koszty pracy, w konsekwencji wynik finansowy może być znacznie mniej korzystny. Dodatkowo pracownik będzie zmuszony do odwiedzenia miejsca pracy w dzień wolny - nie wszyscy są zadowoleni z tego faktu. Każdy z nas ma prawo do spędzenia wolnego czasu z rodziną, co warto mieć na uwadze. Czasem pieniądze nie odgrywają ważnej roli. Praca w nadgodzinach nie powinna być planowana - może zostać uwzględniona w wyjątkowych sytuacjach.

5. Stosowanie dopełnień do etatu

Zdarza się, że pracownicy zatrudniani są w niepełnym wymiarze etatu. Wówczas istotne może okazać się przekroczenie miesięcznej liczby godzin do wypracowania. Różnica pomiędzy liczbą godzin do wypracowania dla pełnego etatu a godzinami do wypracowania dla etatu niepełnego nosi nazwę dopełnieniem do etatu. Co godne podkreślenia - nie są płatne dodatkowo.

6. Stosowanie się do wytycznych Kodeksu Pracy

Grafik pracy powinien być stworzony zgodnie z wytycznymi Kodeksu Pracy. Jeśli są one łamane, wówczas przedsiębiorstwo jest narażone na kary finansowe. Przykładowo pracownik nie może w ciągu jednej doby dwa razy rozpocząć pracy. Dodatkowo każdemu przysługuje przynajmniej 11 godzin odpoczynku. Raz w tygodniu każda osoba powinna posiadać przynajmniej 35-godzinny odpoczynek. W niektórych firmach praca odbywa się również w niedzielę - wówczas co czwarty tydzień pracownik powinien mieć wolne od obowiązków. 

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów